Te 4.15 werd van de C.V. per telex het bericht ontvangen, dat graad van strijd vaardigheid 4 moest worden bereikt hetgeen volledige bezetting van de stelling betekende. Dank zij de goede werking van het personeel van de telefooncentrale bij St.K.-IV L.K., waren binnen 20 minuten alle rechtstreeks met het L.K. verbonden onder delen met de inhoud van het telexbericht op de hoogte l). De gevechtsstaf van IV L.K. en het Artilleriecommando, vertrokken te 8.30 naar de cp. te Huis ter Heide (Prinses Juliana-paviljoen bij de Prins Alexander Stichting). Het stafkwartier bleef gevestigd te Bilthoven (Rembrandlaan 74). Op 10 Mei di 3.50 werd het vliegpark Hilversum door Duitse vliegtuigen aan gevallen, waarbij vier toestellen zodanig werden beschadigd dat zij onbruikbaar waren. Een dpi. soldaat sneuvelde, terwijl een luitenant-vlieger en vier soldaten werden gewond. Deze aanval werd beantwoord door vuur van zware en lichte mitrailleurs, behorende tot de 6e Compagnie bewakingstroepen. Vermoedelijk werden daardoor twee Duitse vliegtuigen afgeschoten. In de loop van de morgen werd de Ie Verkenningsgroep verplaats naar vliegveld Middenmeer (Wieringermeer), terwijl het grondpersoneel langs de weg volgde en eerst 11 Mei ±3.30 aankwam, tengevolge waarvan de vliegtuigen bij het aan breken van 11 Mei nog niet voor een opdracht konden starten. De 6e Compagnie bewakingstroepen bleef op het vliegveld Hilversum achter en kwam in onderhoud bij IV Vb.A. te Hilversum. Ook het vliegpark Soesterberg werd omstreeks dezelfde tijd door Duitse vlieg tuigen aangevallen. Aangezien geen landing plaats had, behoefde 111-20 R.I. niet tegen vijand op de grond in actie te komen. Het vliegveld had nagenoeg geen materiële schade. Twee vliegtuigen werden door luchtverdedigingsorganen neergeschoten, waarbij de bemanning omkwam. Te ongeveer 6.00 werd, als gevolg van daartoe ontvangen bevelen, opdracht aan C.-l R.H. gegeven, de bruggen over het Apeldoornsche kanaal te vernielen, waaraan werd voldaan, met de bevolen uitzonderingen bij Apeldoorn en bij Heerde. In de vroege morgen was de afvoer van vee bevolen, terwijl te ongeveer 7.00 het bevel voor afvoer van de burgerbevolking, voor zoveel betrof de rubrieken a en b van Bijlage A. VII, werd ontvangen. De uitvoering daarvan wordt hierna onder 4 beschreven. Ongeveer te 10.00 berichtte C.-II L.K. aan C.-IV L.K., dat 4 R.H. op Renkum terugweek, hetgeen aan C.-l R.H. werd doorgegeven. Omstreeks deze tijd kwam opdracht van de C.V. binnen, om delen van 1 R.H. in te zetten tegen radio-Kootwijk, waar vier Duitse vliegtuigen zouden zijn geland. Van C.-l R.H. kwam vervolgens bericht binnen, dat hij in verband met het terugwijken van 4 R.H. (van II L.K.) bevel had gegeven voor terugtocht van 1 R.H. op de lijn Barneveld, Voorthuizen (zie hierna bij 1 en 5 R.H.). 514 1) 5 R.H., dat niet telefonisch kon worden bereikt, werd door tussenkomst van 1 R.H. ingelicht.

NIMH | 1955 | | pagina 540