Nadat de hiertoe nodige bewegingen waren uitgevoerd bevond 1 R.H. zich met het 4e Esk. te Grootenhof, 5e Esk. te Gr. Koddelaar, 1-3 R.H. en le Esk. bij Klaarwater, 3e Esk. te Nijkerkerveen en 2e Esk. in reserve te Hoevelaken, terwijl 5 R.H. zich met 1, 3, 4 (min %)-5 R.H. in de lijn Slichtenhorst-Nijkerk-Haven bevond en met 2-5 R.H. en y2-4-5 R.H. in reserve bij Nautena (1 km Z.W. van Nijkerk in vt. 160-469), alwaar ook de cp. van C.-5 R.H. werd gevestigd. In lijn D werden de in het vernielingsplan aangegeven vernielingen uitgevoerd. Te 22.10 stelde C.-l R.H. een peloton pantserwagens ter beschikking van C.-5 R.H. voor verkenningen in oostelijke richting. Daarna werd te 23.20 van C.-IV L.K. persoonlijk de opdracht ontvangen, alle bereden eskadrons, dus geheel 5 R.H., 1, 2-1 R.H. en 1-3 R.H., met alle voer tuigen te doen terugtrekken achter de stelling naar Soesterberg en met 3, 4, 5, M.E., E. Pag. en 2 E-Paw. (min twee pelotons) -1 R.H. de wegenknooppunten Klaarwater (tevens de nieuwe betonweg aldaar), Nijkerkerveen en kunstweg naar Nijkerk te bezetten en vast te houden, totdat bevel tot teruggaan werd gegeven of het optreden van de vijand tot teruggaan noopte. Als gevolg hiervan vertrok 5 R.H., te zamen met 1, 2-1 R.H. en 1-3 R.H., onder bevel van C.-5 R.H., na middernacht over Amersfoort naar het bedekte terrein tussen Soesterberg en Huis ter Heide. C.-1-5 R.H. had verzuimd, de sectie 6 veld bij Huinen te waarschuwen, zodat deze nog de gehele 11e Mei in stelling is gebleven. Daarna ontdekte de S.C., dat het eskadron was verdwenen en trok hij terug. Hierbij moest een stuk, dat bij Putten in een versperring vast raakte, worden achtergelaten. Na veel omzwer vingen heeft het personeel zich weer bij C.-1-5 R.H. gemeld nabij Huis ter Heide. C.-l R.H. deed de bevolen punten als volgt bezetten: 5-1 R.H., waarbij le S.-M.E., twee stukken pag. en de sectie mortieren, bezette Klaarwater. 3-1 R.H. met 3e S.-M.E. bezette Nijkerkerveen. 4-1 R.H. met 2e S.-M.E. bezette de kunstweg naar Nijkerk. Voorts werd een peloton pantserwagens ingedeeld bij het 3e Eskadron en een peloton bij het 4e Eskadron. 4. Evacuatie van burgerbevolking en afvoer van vee De op 10 Mei te 6.45 bevolen evacuatie van burgerbevolking betrof de rubrieken a en b van Bijlage A. VII, te weten Bunschoten (afvoer te water uit Spakenburg en Eemdijk), Hoogland (afvoer te water uit Spakenburg), Soest (afvoer per trein uit Baarn), Baarn (afvoer per trein), het meest bedreigde deel van Amersfoort (afvoer per trein), Stoutenburg (afvoer per trein uit Amersfoort), Leusden (afvoer per trein uit Amersfoort en stopplaats Leusden). De afvoer moest plaats hebben naar Noord-Holland. Voorts moest de bevolking van Barneveld, Hoevelaken en Nijkerk te voet of 521

NIMH | 1955 | | pagina 547