per trein worden verplaatst naar het O. en wel naar de gemeenten Ermelo, Harder wijk en omgeving. De te 8.30 bevolen ontruiming van gestichten betrof de in Bijlage A. VII met (a) aangegeven gestichten en ziekenhuizen te Amersfoort, Soest, Baarn, Bussum en Hilversum. De afvoer van vee betrof het vee, in Bijlage A. VII aangegeven, met uitzondering van Hilversum, Huizen, Bussum en Naarden. Het verloop van zaken was, zoals hieronder aangegeven, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat de inundatiegebieden reeds in September en November 1939 waren ontruimd. Evacuatie naar het oosten. Uit Barneveld e.o. zijn ongeveer 11 500 personen verplaatst naar het vluchtoord Ermelo, begrensd door Ermelo, Hulshorst, Nunspeet, Vierhouten, Elspeet, terwijl bovendien de bewoners van 4 gestichten moesten worden overgebracht. Door de goede voorbereiding was een en ander reeds vroeg aangevangen en had het een zeer vlot verloop, waarbij de verplaatsingen werden uitgevoerd te voet, per rijwiel, met voertuigen en auto's. Het ziekentransport werd voltrokken tussen 14.00 en 17.00. Toen de eerste Duitsers Barneveld in de morgen van 11 Mei bereikten, was de bevolking dus reeds in veiligheid, hetgeen gelukkig was, daar Barneveld op 11 Mei onder Nederlands artillerievuur kwam. Uit Hoevelaken moesten 1600 inwoners uitwijken naar Putten, waarheen ook 2800 personen der Nijkerkse bevolking, nl. uit Appel (1100) en uit Nijkerkerveen (1700) moesten uitwijken. Uit Nijkerk's kern en Hoek moesten 8000 personen op Harderwijk worden gedirigeerd. De volgorde was ziekentransport, autotransport, rijwielcolonnes en marscolonnes (waarbij voertuigen). De uittocht begon te 13.00 en de auto's keerden leeg terug, om de voetgangers uit kom Nijkerk op te halen. Zij zou 's avonds zijn voltooid, indien de laatste colonne uit Hoek niet door het opblazen van een brug was opgehouden. Deze colonne werd in een kerk ondergebracht en op 11 Mei verder verplaatst. Nijkerk is op een der volgende dagen door Nederlands artillerievuur geteisterd. De afvoer van de inwoners van Bunschoten, Spakenburg en Hoogland over het IJsselmeer met stoomboten van de IJsselmeerrederijen was goed geregeld en ver liep vlot in de namiddag van 10 Mei, niettegenstaande een Duits vliegtuig op de verzamelde bevolking mitrailleurvuur afgaf, dat echter geen slachtoffers maakte. Een deel van de bevolking van Hoogland moest in de nacht van 10 op 11 Mei in een kerk worden ondergebracht en werd eerst in de morgen van 11 Mei afgevoerd. Te Amersfoort kreeg de burgemeester bericht van C.-IV L.K., dat het trein vervoer van de 20 000 voor afvoer in aanmerking komende personen des avonds te 21.00 zou beginnen. Het vervoer eiste 21 treinen, waarin bijzondere voorzie ningen voor 2000 zieken waren getroffen. Deze afvoer verliep vlot en was 12 Mei 7.00 afgelopen. De bevolking van Soest moest ten getale van 10 000 in 10 treinen uit Baarn vertrekken. Nadat 5 treinen waren vertrokken, moest op 11 Mei een wijziging 522

NIMH | 1955 | | pagina 548