worden aangebracht in verband met wijziging in de vluchtoorden, die nog niet waren doorgedrongen. Het vervoer duurde tot 12 Mei voort. Uit Stoutenburg zijn 1500 personen op 11 Mei uit Amersfoort vervoerd, te zamen met een deel van de uit Leusden af te voeren bevolking. De overige Leusdensche bevolking werd in de avond van 10 Mei en de vroege morgen van 11 Mei van stopplaats Leusden vervoerd. De evacuatie van de Baarnsche bevolking ten getale van 12 000 was kort voor 10 Mei herzien in dier voege, dat deze niet naar Hoorn, doch naar Laren, Blaricum en Huizen zou worden uitgevoerd. Zij was nog niet geheel geregeld, zodat veel moest worden geïmproviseerd. Desniettegenstaande was de afvoer op 11 Mei te 18.30 voltooid met allerlei vervoermiddelen en te voet. Ontruiming van gestichten. De ontruiming van de gestichten te Amersfoort had een bevredigend verloop, met uitzondering van het St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis. Hier moesten volgens het plan 20 zware zieken naar Alkmaar worden verplaatst, terwijl in overeenstemming met de statuten van de Souvereine Orde van Malta, waartoe dit ziekenhuis behoorde, 1 hoofdverpleegster en 44 verpleegsters zouden achter blijven, daar dit ziekenhuis als veldhospitaal in gebruik zou worden genomen. Er bleken echter 56 zieken te moeten worden afgevoerd en door verschillende omstandigheden zijn voor het meerdere aantal geen veroermiddelen beschikbaar gesteld, terwijl de verpleegsters (min zes) moesten worden gedirigeerd naar de hoofdverbandplaats te Driebergen-Rijsenburg. Daar ook de vervoermiddelen voor 20 patiënten niet verschenen, zijn alle patiënten overgebracht naar het ten Z.W. van Amersfoort gelegen ziekenhuis De Lichtenberg. Ook de ontruiming der gestichten te Baarn en Soest heeft op bevredigende wijze plaats gehad. De St. Gerardus Majellastichting te Bussum zou voor militair- geneeskundige doeleinden worden gebruikt en moest worden ontruimd. Op last van de militaire commandant ter plaatse zijn - in afwijking van de ge maakte regeling - de vervoerbare patiënten naar hun woningen overgebracht, ter wijl een 10-tal niet vervoerbaren in de inrichting zijn gebleven. De sanatoria Hilversum en Zonnestraal te Hilversum behoorden tot rubriek d. 1 (gebied tussen Valleistelling en Oostfront-Vg.Holland), doch zijn door een mis verstand reeds op 10 Mei ontruimd, evenals het sanatorium Hoog Blaricum te Huizen, waar 200 patiënten naar huis werden vervoerd, terwijl 50 liggende patiënten, waarvoor de vervoermiddelen niet aankwamen, ter plaatse zijn ge bleven. De Prins Alexander stichting, inrichting voor jeugdige blinden te Huis ter Heide (Zeist) moest als commandopost worden gebruikt, doch er waren geen maatregelen voor verplaatsing voorbereid. In de namiddag van 10 Mei zijn toen de 64 blinde kinderen, begeleid door 20 volwassenen, met door C.-IV L.K. beschikbaar gestelde autobussen naar 's-Gravenhage vervoerd. 523

NIMH | 1955 | | pagina 549