Afvoer van vee. De veeafvoer had een rustig verloop, daar de vijand niet ingreep en geen lucht- activiteit van betekenis plaats had. Inlaadhavens waren Harderwijk, Nijkerk, Spakenburg, Eemdijk, Huizen. De schepen werden geleverd door het Vaartuigendepöt Amsterdam en lagen gereed. Er waren 5 phasen ingedeeld. Op een later tijdstip moesten uit Soest, Huizen, Blaricum, Eemnes en Laren 5400 stuks worden ingeladen te Huizen. Het vee uit Barneveld zou naar het O. worden verplaatst. De afvoer 2e phase had niet geheel volgens het plan plaats, daar vele boeren in verband met de snelle opmars der Duitsers hun vee niet meer wilden laten weggaan, zodat een groot deel is blijven zitten. De afvoer le en 3e phase is volgens de plannen uitgevoerd. Doordat vele drijvers met de geëvacueerd wordende bevolking verdwenen, waren er te weinig drijvers, waardoor vee tijdelijk is verloren gegaan, doch dit is later opgespoord. Moeilijkheden ontstonden door een vernieling in de weg Achterveld-Terschuur, die is opgelost door het maken van een noodbrug. Over het algemeen is de veeafvoer gunstig verlopen. Te Harderwijk, Nijkerk, Spakenburg, Eemdijk en Huizen zijn ongeveer 20 000 stuks vee naar Noord-Holland verscheept, die te voet waren aangevoerd. Te Nijkerk gaf een Duits vliegtuig tijdens het inladen vuur af, terwijl het 4 bommen liet vallen, die weinig schade gaven. Te Harderwijk werd door te haastig handelen van de officier van de vaartuigen- dienst te vroeg bevel voor de afvaart gegeven, zodat veel vee achterbleef, dat men in de hooilanden heeft gelaten met verzorgers. Slechts 4 schepen werden met 700 stuks vee geladen. 524 Ie phase: strook tot 5 km ten O. Valleistelling en laaggelegen terrein bij Nijkerk. 2e phase: meer oostelijk (te voet naar Nijkerk en Harderwijk en in het Z. naar Wijk bij Duurstede). 3e phase: strook tot 3 km W. van de Grebbelinie, met als bijzondere gevallen Soest, Baarn, Eemnes, Huizen, Laren en Blaricum, waar de afvoer zou afhangen van de loop der gebeurtenissen. Deze afvoer omvatte de volgende stuks vee. Ie phase: 3000 uit Bunschoten; inladen te Spakenburg 6000 uit Hoogland; inladen te Huizen 2600 uit Stoutenburg; inladen te Nijkerk of Harderwijk 600 uit omgeving Amersfoort; inladen te Huizen 700 uit Leusden; inladen te Wijk bij Duurstede 500 uit Woudenberg en Maarn; inladen te Wijk bij Duurstede 1500 uit Achterveld; inladen te Nijkerk of Harderwijk 4500 uit Nijkerk; inladen te Nijkerk of Harderwijk 1400 uit Hoevelaken; inladen te Nijkerk of Harderwijk 2e phase: 800 te Amersfoort; inladen te Huizen 3300 uit Leusden; inladen te Wijk bij Duurstede 3200 uit Woudenberg en Maarn; inladen te Wijk bij Duurstede 1700 uit Achterveld; inladen te Nijkerk 2000 uit Soest; inladen te Huizen 1700 uit Baarn; inladen te Huizen 3e phase: 800 uit Woudenberg en Maarn; inladen te Wijk bij Duurstede 2500 uit Nijkerk; inladen te Nijkerk en Harderwijk.

NIMH | 1955 | | pagina 550