De uitwijking uit Barneveld is goed verlopen. Te Bunschoten werd door militairen een gehele stal met vee ontdekt, die was vergeten, zodat deze dieren onverzorgd waren. De boeren onder de soldaten hebben deze toen verzorgd en gemolken. In strijd met de bevelen werd ook het vee uit Soest, Baarn, Huizen, Blaricum, Eemnes en Laren afgevoerd. b. DE GEBEURTENISSEN OP 11 MEI 1940 In de vroege morgen van 11 Mei kwam de cp. van C.-l R.H. onder vuur van vijandelijke vliegtuigen en bereikten de R.C. mededelingen, dat de bataljons van de Groep IJssel-Noord opdracht hadden, terug te gaan op Amersfoort. Te 6.00 gaf C.-IV L.K. opdracht, de twee pelotons pantserwagens zo mogelijk naar de IJssel te doen doorstoten over Uddel-Vasen en over Nijkerk-Harderwijk- Zwolle, teneinde verband op te nemen met bovenbedoelde bataljons en deze bij hun terugtocht te steunen. Van 8.55 af kwamen geleidelijk losse verbanden van de IJsseltroepen met auto's en andere vervoermiddelen door. Te 12.45 vernam de R.C., dat Apeldoorn bezet was. In de loop van de morgen bracht C.-IV L.K. een bezoek aan C.-l R.H. en deelde deze mede, dat het in zijn voornemen lag, 1 R.H. zo mogelijk op 12 Mei te doen aflossen. Te 13.20 kwam bevel van C.-IV L.K. (die handelde in opdracht van de C.V.), om 2 E.Paw. (min twee pelotons) onmiddellijk naar het A.H.K. te 's-Gravenhage te zenden. Deze pelotons paw. waren echter juist uitgezonden en nog niet te bereiken. Te 13.23 bereikte het le Peloton de IJssel nabij Zwolle en zond een bericht, dat Zwolle vrij van vijand was Te 13.45 bereikte het 2e Peloton de brug over het Apeldoornsch kanaal in de weg Apeldoorn-Deventer en berichtte, dat daar geen vijand was, doch dat van burgers was vernomen, dat vijandelijke colonnes zich te Beekbergen bevonden 2). C.-l R.H. verkreeg toestemming, om een peloton paw. bij zijn regiment te behouden, zodat C.-2 E.Paw. met één peloton naar 's-Gravenhage vertrok. De 4e Sectie (verouderde) pantserwagens kwam met het detachement Kootwijk terug bij C.-l R.H.; de commandant van dat detachement had dit weggezonden, doch was zelf te Kootwijk achtergebleven om met P.T.T.-personeel het radio zendstation te vernielen, waartoe hij (volgens C.-l R.H.) overging, toen hij be- 525 1. 1 R.H. VOOR DE STELLING (Zie schets/kaart Nr. C 18) 1) De Duitse troepen, die Zwolle hadden bereikt, werden op 11 Mei teruggenomen, zodat het bericht juist was. 2) De Duitsers voerden brugslag uit bij Beekbergen, ten Z. van Apeldoorn, dat buiten het vak van IV L.K. viel.

NIMH | 1955 | | pagina 551