doorn bij De Mheen in een hinderlaag (zw.mitr. en pag.) was gevallen en ver liezen had geleden, waarop het peloton paw. hiertegen werd ingezet. Het peloton ondervond zware tegenstand bij viersprong kunstwegen ten W. van Voorthuizen (kp. 11). Op dit punt was eigen artillerievuur voorbereid, dat werd aangevraagd, doch niet is afgegeven Inmiddels had C.-M.E., die na inspectie van zijn bij de eskadrons ingedeelde sectiën een motor-patrouille wilde meerijden, zich, op zoek naar een wachtmeester, onvoorzichtig alleen in het vóórterrein gewaagd en was hij in een hinderlaag ge vallen en gevangen genomen. C.-l R.H. vernam zijn gevangenname van een burger. Te 18.45 deed de R.C. door 5-1 R.H. met een peloton de kunstweg Hoevelaken- Stoutenburg ter hoogte van Hoevelaken afsluiten. Te 19.10 werd bij toeval een wachtmeester van 5-1 R.H. waargenomen, die met een patrouille langs de cp. van C.-l R.H. in de richting Amersfoort reed. Bij aanhouding deelde hij mede, dat 5-1 R.H. bij Klaarwater was aangevallen door ten minste twee grote en verschillende kleinere pantserwagens, waarbij motor rijders en infanterie op auto's, die zich in het terrein hadden verspreid. De vijand had daarbij vuur afgegeven met de kanonnen der pantserwagens en met mortieren. De pantserwagens hadden geen hinder van het vuur van 5-1 R.H. en reden be trekkelijk snel over de opgeworpen boomhindernissen, terwijl de, als hindernis gebruikte, volgeladen boerenwagens op zij werden geschoven. (De Klaarwaterse brug was niet vernield en het eskadron had onvoldoende springmiddelen, om dit zelf te doen uitvoeren). Het eskadron, dat over onvoldoende afweermiddelen be schikte, was teruggeweken - zoals later bleek - met het niet gemotoriseerde deel langs de betonweg over Vinkenhoef, het gemotoriseerde gedeelte over Nijkerker- veen-Hooglanderveen-Brand-Ham. C.-l R.H. deelde een en ander mede aan C.-IV L.K. en aan de voorposten C. Tevens lichtte hij de Cn. van het 3e en 4e Eskadron in en gaf hun opdracht, te blijven verkennen en voor overmacht vertragend terug te gaan: 3-1 R.H. van Nijkerkerveen langs de Vodsteeg, 4-1 R.H. van Nijkerk langs kunstweg Nijkerk- Amersfoort, daarbij verband met elkaar opnemend. Bij Hooglanderveen moesten beide eskadrons standhouden. Aan C.-5-1 R.H. werd een ordonnans gezonden, met het bevel, terug te keren. Nu de hoofdweg naar de voorposten bij Vinkenhoef open lag, kon C.-l R.H. niet langer het verzoek van C.-VIII Div., om de aspergehindernissen te sluiten, weigeren, zodat hiertoe werd overgegaan. Voor een eventuele terugtocht achter de stelling was dus nog slechts beschikbaar de weg Hooglanderveen-Brand-Langenoord-Ham. 527 De L.K.A.C. bericht hieromtrent, dat te 18.20 de A.O.I. namens C.-l R.H. verzocht, te 19.30 storend vuur af te geven op de grote kunstwegen Nijkerk-Vinkenhoef en de oude en nieuwe weg Vinkenhoef-Terschuur vóór de door 1 R.H. bezette punten. Alle voorbereidingen voor deze vuren werden getroffen, doch daar berichten er op wezen, dat het voorterrein nog niet geheel vrij was van eigen troepen, heeft de L.K.C. de opdracht tot vuuropening niet willen geven.

NIMH | 1955 | | pagina 553