De werkelijke toedracht van de aanval op 5-1 R.H. bij Klaarwater was de vol gende geweest. 5-1 R.H. had in de nacht van 10 op 11 Mei te ongeveer 24.00 de opstelling bij Klaarwater ingenomen met drie vóórpelotons, van rechts naar links 2e, 3e en le Peloton, waarbij ingedeeld twee stukken pag., waarvan er echter één in de 1°°P van 11 Mei een andere opdracht van de R.C. had ontvangen. Ongelukkigerwijze was hiervoor het stuk aangewezen, dat de Klaarwaterse brug bestreek. Op ongeveer 600 m midden achter dit front was een peloton in reserve geplaatst, tevens al dekking van een sectie zw.mitr. en de sectie mortieren, die ongeveer bij kp. 2.5 (500 m W. van Klaarwater) waren opgesteld. Versperringen waren aangebracht op de Klaarwaterse brug en op de brug over de Hoevelakense beek op de landweg naar het zuiden naar Gr. Middelaar. In de loop van 11 Mei was deze stelling verbeterd. Uitgezonden patrouilles, die tot een km vóór het front waren geweest, brachten slechts negatieve berichten x), terwijl van burgers was vernomen, dat de vijand te. Apeldoorn en omgeving rijwielen had gevorderd. Een wachtmeester met een huzaar achterop voerde per motorrijwiel een ver kenning uit in de richting Voorthuizen, doch keerde niet terug, evenmin als C.-M.E., die deze achterna was gereden (zie boven). Huzaren van een ander eskadron, die te paard terugkeerden, berichtten, dat het vóórterrein vrij van vijand ■was. Te ongeveer 18.00 werd het eskadron echter plotseling uit het oosten met kara bijnen en mitrailleurs beschoten, terwijl uit de richting van de kunstweg naar Terschuur twee pantserwagens aanvielen, juist waar het oorspronkelijk opgestelde stuk pag. was weggenomen. De vijandelijke pantserwagens wipten over de aangebrachte boomversperringen heen en schoven hindernissen van volbeladen boerenwagens op zijde, doch juist toen zij de hindernis passeerden, opende de S.Mr. onder bevel van een kornet het reeds voorbereide vuur, dat zeer doeltreffend was. De projectielen sloegen vlak vóór en op de pantserwagens in. Hoewel het eskadron daarop terugtrok, bleef de kornet rustig doorvuren, waarop de Duitse pantserwagens terugtrokken en klaar blijkelijk afzagen van vervolging van het eskadron. Dit trok over Vinkenhoef achter de stellingen terug met het doel, door te mar cheren naar Huis ter Heide, doch het werd bij Laan 1914 ten Z.W. van Amersfoort opgevangen door C-IV L.K. Deze had zich te 17.30 van zijn cp. te Huis ter Heide over de Amersfoortsche straatweg naar Amersfoort op weg begeven en was onderweg staande gehouden door een luitenant, die mededeelde, dat Duitse pantserwagens op komst waren en elk ogenblik konden worden verwacht. De generaal beval zijn chauffeur door te rijden en te stoppen, zodra colonnes zouden worden ontmoet. Bij Laan 1914 trof hij toen 5-1 R.H. aan, die opdracht kreeg, naar zijn opstellingen terug te gaan. 528 Volgens de gevechtsberichten van 16 R.I. meldden de voorposten te Asschat en Stoutenburg van 11.00 af vijandelijke wielrijders. De patrouillegang over een km was voor wielrijders wel erg gering.

NIMH | 1955 | | pagina 554