Op de Varkensmarkt, midden in Amersfoort, ontmoette de L.K.C. daarna 3-1 R.H.; ook de C. van dit eskadron gaf hij opdracht, terug te keren en zich te melden bij C.-l R.H. te Vinkenhoef. Op zijn verdere tocht naar Vinkenhoef op de Hooge weg ontving de Comman dant van een in W.richting rijdende Nederlandse pantserwagen dezelfde opdracht van de L.K.C. De generaal reed door naar de cp. van C.-l R.H., waar hij te 20.00 aankwam en waar niets bekend was van het achter de stelling teruggaan van 3-1 R.H. Ver volgens bleek, dat ook 4-1 R.H. niet meer buiten de stelling was, doch dit eskadron kon spoedig worden opgespoord. De oorzaak van het teruggaan achter de stelling was volgens C.-3-1 R.H. ge weest, dat het 3e en 4e Eskadron bij Hooglanderveen in de rug waren beschoten door eigen troepen en daar hij dacht, dat zich dit gedurende de nacht zou her halen, had hij besloten, nu het nog schemerde, terug te trekken achter de stelling. Hij had dit aan C.-4-1 R.H. medegedeeld, die zijn voorbeeld had gevolgd J). De eskadrons-commandanten meenden te moeten handelen volgens het basis bevel van C.-l R.H., waarin was vermeld, dat uit lijn D, indien het opdringen van de vijand daartoe zou nopen op eigen initiatief moest worden teruggetrokken en verzameld tussen Soesterberg en Huis ter Heide. C.-IV L.K. had hier voor een kleine crisis gestaan, die, ter voorkoming van ernstige gevolgen, krachtig ingrijpen noodzakelijk maakte 2). Hij achtte de mede delingen van C.-5-1 R.H. overdreven en gaf aan C.-l R.H. opdracht, de eskadrons weder het vóórterrein in te zenden en stelling te doen nemen in de lijn Achterveld- Klaarwater-snijpunt spoorweg en kunstweg Amersfoort-Nijkerk. Toen daarna de eskadrons-commandanten op de cp. verzameld waren, gaf C.-l R.H. de volgende opdrachten: 4-1 R.H. met een S.-M.E. bezet kp. 51.5 spoorweg Amersfoort-Apeldoorn; ver kennen richting Achterveld; 5-1 R.H. met een S.-M.E. bezet driesprong kunstwegen 200 m N. van Hoeve laken; verkennen richting Terschuur; 3-1 R.H. met een S.-M.E. bezet kp. 3 kunstweg Amersfoort-Nijkerk; verkennen richting Nijkerk en in O. richting. Het pag. kon door de gesloten aspergehindernissen niet naar buiten, evenmin als de motoren der zw.mitr. en de S.Mr., zodat zw.mitr. en mortieren door de bediening te voet moesten worden verplaatst. Nadat de troep had gegeten, werd te 22.00 een aanvang gemaakt met de uit voering van de opdrachten. De voorposten waren ingelicht, doch toen 3-1 R.H. bezig was, de gesloten hindernis op de kunstweg Vinkenhoef-Nijkerk over te klimmen, werd plotseling 529 De E.Cn. hebben hun fouten ruiterlijk erkend. 2) Het gerucht, dat Duitse paw. zouden zijn doorgedrongen, heeft zich snel overal heen verspreid en bereikte zelfs het H.K.V. te Zeist.

NIMH | 1955 | | pagina 555