het stormvuur afgegeven met alle infanteriewapens. Dit schijnt het gevolg te zijn geweest van het bij vergissing afgeven van het stormvuursein in plaats van een lichtkogel. Aanvankelijk dacht men, dat een vijandelijke aanval plaats had en C.-l R.H. gaf een dienovereenkomstig bericht aan C.-IV L.K. Het stormvuur woedde naar schatting ongeveer een half uur, nu eens hevig dan weer minder. De huzaren dekten zich in het terrein en in huizen en het vuur maakte grote indruk, hoewel er slechts enkele gewonden waren en enige bescha digingen aan materieel. De eskadrons waren daarna moeilijk te verzamelen, zodat de R.C. bevel gaf de opdracht eerst de volgende morgen uit te voeren. 2. De opmars van de duitsers tegen iv l.k. op 11 mei 1940 Op blz. 86 werd medegedeeld, dat de Duitse 227e Divisie op 11 Mei twee snelle groepen (-midden en -zuid) vooruit zond uit de lijn Beekbergen-Eerbeek naar Barneveld, terwijl de snelle groep-noord, die bij Deventer'over de IJssel had moeten gaan, naar elders werd gezonden. Uit het dagboek van de 227e Divisie blijkt nu het volgende. Snelle groep-zuid bestond uit het Wielrijdersbataljon 227 (Wr. Bat. 227), ver sterkt met pag., artillerie en pioniers, waarbij de zware wapens op D.K.W.auto's, de munitie op motoren met zijspan werden vervoerd. Het bataljon was een voor de opdracht speciaal samengesteld onderdeel. Snelle groep-midden bestond uit het Hie Bat. van Leibst. Adolf Hitler (III/A.H.), versterkt met pag., artillerie en pioniers. In de vroege morgen kwam de le gen. stafofficier van de divisie bij de snelle groepen. Het wielrijdersbataljon was toen in opmars naar Loenen. III/A.H. kreeg bevel, rijwielen te vorderen, met noodmiddelen het Apeldoornsch kanaal te over schrijden en over Beekbergen op Barneveld te stoten. In 1 y2 uur waren de nodige rijwielen bij elkaar gebracht 2). Snelle Groep-midden (III/A.H.) had te 11.20 (Ned. tijd) door een compagnie van Pi.Bat. 651 een 8-10 tons brug bij Lier-Beekbergen over het Apeldoornsch kanaal gebouwd. Snelle Groep-zuid (Wr. Bat. 227) bereikte over Hoenderlo, Harskamp te 15.10 (Ned. tijd) Barneveld, terwijl III/A.H. te 18.05 (Ned. tijd) aldaar aankwam (ver moedelijk over Nieuw Millingen-Stroe of Voorthuizen). Gedurende de nacht van 11 op 12 Mei rustten de beide groepen ten N. en ten Z. van Barneveld onder sterke beveiliging, terwijl zij verkenningen vooruit zonden tegen de Grebbelinie. Het Wr. Bat. 227 zond te 14.00 (12.20 Ned. tijd) een versterkte groep naar de zender Kootwijk, die te 13.20 (Ned. tijd) onvermeld in Duitse handen viel. De Nederlanders verkenden de gehele dag uit de Grebbelinie met pantserwagens 530 0 Hoofd Ia, die tevens als chef van de staf optrad. 2) Het reeds vermelde bericht van Nederlandse zijde omtrent vordering van rijwielen door de Duitsers was dus juist.

NIMH | 1955 | | pagina 556