Toen echter bleek, dat de obstakels, die dit geheel opengaan der deuren beletten, niet konden worden verwijderd, werden de twee deuren verwijderd, waarbij het stuiten van het binnenstromende water niettemin kon plaats vinden, zodat het onderlopen van de Bunschoterweg en van de gevechtsopstellingen van de voor posten in vak 1-18 R.I. voorkomen kon worden. Niettegenstaande het inlaten van water bleef het peil der inundatie ook vóór het vak van VII Div. toch nog on voldoende hoog. In de avond ontstond onrust bij de voorposten en in een gedeelte van de hws., eerst tengevolge van het terugtrekken van twee eskadrons van 1 R.H. over Hoog landerveen en Langenoord en later door het bij de voorposten van 5 R.I. afgeven van stormvuur. Het afgeven van vuur van de voorposten op de twee eskadrons, die bij Hoog landerveen verzamelden en waaraan zelfs door een sectie 6 veld was deelgenomen, was oorzaak, dat de beide eskadrons over Langenoord door de voorposten terug trokken naar Amersfoort. Het afgeven van stormvuur bij 5 R.I. plantte zich ook voort bij 7 R.I., doch hieraan kon spoedig een eind gemaakt worden en de D.C. bepaalde, dat het storm vuur voortaan slechts mocht worden afgegeven bij waarnemen van het stormvuur- sein en na verkregen bevestiging van dat afgeven langs andere weg. Overigens verspreidden ook hier zich de geruchten over doorgedrongen pantser wagens. 5 R.H., 1 en 2-1 R.H. en 1-3 R.H. (bereden eskadrons) Na aankomst, in de vroege morgen, te Soesterberg was 5 R.H. opgesteld tussen Soesterberg en Huis ter Heide en de drie eskadrons van 1 R.H. nabij de Du moulin kazerne. In de loop van de morgen werd, op last van C.-IV L.K., 1-3 R.H. verplaatst naar Soestduinen, 2-5 R.H. naar de Pyramide van Austerlitz, met de bedoeling, op verschillende plaatsen onderdelen ter beschikking te hebben voor bestrijding van parachutisten, waaromtrent steeds berichten binnenkwamen. Als gevolg van het bevel van de C.V., om vier eskadrons naar het Oostfront- Vg.Holland te zenden, werden in de namiddag per auto verplaatst: 1 en 3-5 R.H. naar de Groep Naarden, 1 en 2-1 R.H. naar de Groep Nieuwersluis. Van deze vier eskadrons werden de paarden met een klein deel van het personeel achtergelaten. Voor de achterblijvende eskadrons werden rijwielen gevorderd. Na het vertrek van deze eskadrons te ongeveer 15.00 waren dus nog beschikbaar: bij Huis ter Heide: C.-5 R.H. met staf, 4-5 R.H., M.E.-5 R.H., Bt. 6 veld en trein; bij Pyramide: 2-5 R.H. te Soestduinen: 1-3 R.H. 533

NIMH | 1955 | | pagina 559