Hoe en op welke gronden deze machtiging is tot stand gekomen, is niet meer kunnen worden nagegaan. Zoals in het boekwerk „De verdediging van Noord- Limburg en Noord-Brabant, Mei 1940" is beschreven, is tussen 10 Mei 1.00 en 3.50 een overval van een in nagebootste Nederlandse uniform geklede Duitse afdeling op de Maasbrug te Roermond verijdeld. De eerste berichten hieromtrent zijn ongeveer 2.00 bij C.-Peel Div. binnengekomen en doorgegeven en vermoedelijk heeft C.-III L.K. daarop rechtstreeks aan het A.H.K. te 's-Gravenhage machtiging verzocht, het vernielingsplan tussen Maas en Peel-Raamstelling uit te voeren. Deze zaak is met grote waarschijnlijkheid buiten het H.K.V. om behandeld. Nog te 3.45 is een (wellicht vertraagd) bericht van C.-III L.K. ontvangen, dat volgens een melding van C.-17 G.B. (vak Roermond) alle Duitse versperringen aan de grens intact waren. Nadat te voren talloze meldingen van de luchtwachtdienst waren opgevangen omtrent overvliegen van grote aantallen vliegtuigen, kwamen omstreeks 4.00 een aantal berichten op het H.K.V. binnen, die inhielden, dat de grens allerwege door de Duitsers was overschreden. De C.V. gaf daarop te 4.15 per telex, resp. veld- verreschrijver aan de Commandanten van II en IV L.K., Brig. A en Brig. B bevel voor het volledig bezetten van de stellingen (graad 4). De troepen waren toen gereed (Brigs. A en B) of bezig (II en IV L.K. en Brig. G) met de uitvoering van graad 3. e. VERBINDINGEN De C.V. had de volgende verbindingen: - met de O.L.Z.: telefoon, telex en radio; - met de T.B.O.: telefoon, telex en radio; - met Cn.-II, III, IV L.K.: telefoon, telex en radio; - met Cn.-Brigs. A en B: telefoon, radio en veldverreschrijver; - met C.-Oostfront-Vg.Holland: telefoon en radio; - met C.-Lvd. kring Utrecht-Soesterberg: telefoon. In het algemeen waren binnen de Valleistelling en de Betuwestelling onder grondse kabelverbindingen beschikbaar tot aan de regimentscommandanten, waar bij de kabels van de P.T.T. en de electriciteitsmaatschappijen waren gebruikt en een aantal kabels was aangelegd. Het gebrek aan kabelmateriaal in Nederland had het onmogelijk gemaakt, ook binnen de regimenten in de hoofdweerstandsstrook ondergrondse kabels aan te leggen. Daarom moest aldaar worden gebruik gemaakt van de veldkabels der Vbd.An., die in het algemeen in sleuven in de grond waren gelegd. De artillerie verbindingen binnen de stellingen naar de artillerie-verbindingsofficieren, uit kijkposten e.d. zijn meestal eerst op het laatste ogenblik als hangend lijnwerk uitgevoerd. 31

NIMH | 1955 | | pagina 55