c. DE GEBEURTENISSEN OP 12 MEI 1940 Ter uitvoering van het op blz. 529 vermelde bevel van C.-l R.H. gingen de eskadrons met het aanbreken van de dag naar voren, zodat 1 R.H. op 12 Mei te 5.30 de voorgeschreven punten had bezet. Doordat de versperringen gesloten waren, kon het E.Pag. niet buiten de voor posten komen en werd het bij Vinkenhoef achter de versperringen opgesteld, ter wijl het peloton pantserwagens ter afsluiting van de kunstwegen meer achterwaarts opstelling nam. De zw.mitr., ingedeeld bij 4-1 R.H., werden zonder motoren verplaatst. 4-1 R.H. kreeg vijf Duitse pantserwagens tegenover zich, die, na hevig te zijn bevuurd, in de richting Terschuur terugtrokken. Te ongeveer 9.00 kwam C.-IV L.K. opnieuw bij C.-l R.H. en gaf opdracht, deze eskadrons verder oostwaarts te verplaatsen en wel: 4-1 R.H. met een S.-M.E. naar Achterveld, met opdracht te verkennen richting Barneveld; 5-1 R.H. met een S.-M.E. en de Sectie Mr. naar Terschuur, met opdracht, te verkennen richting Voorthuizen; 3-1 R.H. met een S.-M.E. naar N.O.rand Nijkerk, met opdracht te verkennen richting Putten. C.-IV L.K. wenste door het verder oostwaarts vooruitschuiven der lichte troepen meer inzicht te verkrijgen in de bewegingen van de vijand. Hij deelde C.-l R.H. tevens mede, dat in de loop van de dag 1 R.H. zou worden afgelost door 111-20 R.I. (op rijwielen). Daarna gaf hij aan de C. van het Pel. pantserwagens opdracht, wederom in O.richting te verkennen, waarmede hij vervolgens C.-l R.H. in kennis stelde, daarbij tevens de opdracht gevende, dat de lichte troepen zich moesten handhaven, totdat HI-20 R.I. hun taak zou hebben overgenomen. Na ontvangst van de bevelen van de R.C. gingen de eskadrons voorwaarts, waarbij zij, zoals zal blijken, alle drie in min of meer ernstige gevechten werden gewikkeld. 4-1 R.H. vertrok te ongeveer 10.00 met het 3e Peloton vooruit, nadat eerst te Vinkenhoef de achtergelaten rijwielen waren opgehaald. De sectie zw.mitr., waar van de motoren achter de versperring bij Vinkenhoef stonden en die slechts te voet het eskadron kon volgen, kreeg opdracht, bij kp. 52, zuid van de spoorbaan in stelling te komen, dus vlak bij het uitgangspunt van het eskadron. Het eskadron 534 1. 1 R.H. VOOR DE STELLING (Zie schets/kaart Nr. C 19) 9 Na de vorige avond waren geen andere berichten binnengekomen dan die omtrent de pantser wagens vóór 4-1 R.H. en patrouilles voor de voorposten van VIII Div. bij Asschat en Stoutenburg.

NIMH | 1955 | | pagina 560