ter verkenning vooruit gezonden langs de kunstweg naar Voorthuizen, terwijl de E.C. met het le en 3e Peloton en een sectie zw.mitr. over Zwartebroek-Appel, langs de oude spoorlijn en over Groot Overhorst oprukte naar de driesprong (van kunstweg en landweg) noord van de meest noordelijke P.K. te Voorthuizen. Op deze driesprong werd vuren gehoord uit de richting van kp. 11 aan de kunst weg Terschuur-Voorthuizen, waar men vermoedde, dat het 4e Peloton in aan raking was met de vijand. De E.C., die van burgers vernam, dat zich te Voorthuizen niet meer dan 30 Duitsers bevonden, gaf nu aan het 3e Peloton en de sectie zw.mitr. opdracht om zich langs de landweg, daarna kunstweg, te begeven naar kp. 12, terwijl het le Peloton door het terrein langs P.K. en School eveneens naar de kunstweg Ter schuur-Voorthuizen moest oprukken. De bedoeling was, de vijand, die bij kp. 11 werd verondersteld, in de rug aan te vallen. De pelotons begaven zich zo snel op weg, dat C.-3e Peloton T 20 mannen van de beide pelotons bij zich had, terwijl C.-le Peloton met 8 man en 2 mitr. op weg ging. Beide pelotonscommandanten stootten op vijand. C.-3e Peloton ontving reeds vuur op 500 m van kp. 12, terwijl C.-le Peloton vijand ontdekte, toen hij in het centrum van Voorthuizen was aangekomen. C.-3e Peloton zag op de kunstweg Duitsers en een pantserwagen staan; hij zag nog kans, de sectie zw.mitr., welke bij het beginpunt was achtergelaten, in stelling te doen komen en het vuur te doen openen. Aangezien hij rechts noch links vuur hoorde en meende, zijn verkenning voldoende te hebben verricht, gaf hij bevel, terug te gaan naar de wielen, onder dekking van de sectie zw.mitr. Van zijn per soneel had hij toen nog slechts een man of zes bij zich. Hoewel uit W.richting bevuurd, wist hij terug te rijden naar Appel, waar de E.C. zich bevond. C.-le Peloton ontdekte, in Voorthuizen bij Hotel de Vergulde Wagen aan komende, in oostelijke richting een colonne motorrijders, waarbij auto s. Achter langs de huizen gaande deed hij, na een goed schootsveld te hebben gevonden, het vuur openen. De ene mitr. weigerde, doch met de andere werden, op korte afstand (150 m) vurende, de vijand veel verliezen toegebracht. Spoedig echter begonnen de Duitsers het peloton te omsingelen, dat in N.W. richting terugtrok, teneinde verbinding te krijgen met het 3e Peloton. Bij het beginpunt vernam de Pel.C. van een soldaat, dat de rest van het eskadron was vertrokken. Toen hij daarna in een bosje van alle kanten door een overmacht van Duitsers werd bevuurd, zag de pelotonscommandant zich genoodzaakt tot overgave, onmiddellijk vóórdat de Duitsers met handgranaten een eind aan het verzet wilden maken. Te Voorthuizen, (waarheen hij gevoerd werd) trof hij aan een vrachtauto, waarop zich een wachtmeester en 13 man van het 4e Peloton bevonden, die bij kp. 11 op de vijand waren gestoten en waren gevangen genomen. Volgens mededelingen van C.-3e Peloton bevonden zich te Voorthuizen ongeveer 200 man S.S.troepen en bij kp. 17 een bataljon, hetgeen overeenkomt met de verklaring van C.-M.E., die de vorige dag was gevangen genomen De E.C. 537 i) Dit was Ill/S.S.St. Adolf Hitier, welk bataljon opdracht had ontvangen, naar zijn regiment af te marcheren.

NIMH | 1955 | | pagina 563