was met het restant van zijn eskadron teruggetrokken naar Klaarwater, waar voor bereide stellingen waren, doch de R.C. gaf hem opdracht, weder op te rukken naar Terschuur. Het gehavende eskadron nam hier stelling, doch werd spoedig na aankomst door drie vijandelijke pantserwagens aangevallen, die, na bevuurd te zijn, met grote snelheid in de richting Voorthuizen verdwenen; daarna was Terschuur vrij van vijand. Te 18.15 gaf de R.C. last, het eskadron te doen terugtrekken achter de stellingen. Het aantal vermisten bedroeg toen 1 officier, 6 onderofficieren, 1 korporaal en 27 man. C.-3-1 R.H., bij kp. 3 aan de kunstweg naar Nijkerk, ontving opdracht van C.-l R.H., een patrouille uit te zenden naar De Mheen (zuid van kp. 59 aan de spoorweg naar Apeldoorn), teneinde te onderzoeken, of daar de vorige dag, toen het 2e Peloton aldaar was overvallen, wellicht gewonden, gesneuvelden of materieel waren achtergebleven. De E.C. wees hiervoor aan de kornet, C.-3e Peloton, met enige vrijwilligers van zijn eigen peloton, aangevuld met vrijwilligers van het 2e Peloton. Daarna ontving de E.C. opdracht, met zijn eskadron, waaraan toege voegd een sectie zware mitrailleurs, Nijkerk te bezetten en te verkennen in de richtingen Putten en Ermelo. De patrouille naar De Mheen reed over Nijkerkerveen, Zwartebroek, Wester- veld in de richting van kp. 9 aan de kunstweg Terschuur-Voorthuizen. Dit kruis punt bleek bezet door gemotoriseerde troepen o.m. bestaande uit drie paw. (ko mende uit de richting Terschuur en gaande naar het oosten) en uit mortieren en Pag- Ontdekt zijnde, trok de patrouille zich terug naar Gr. Westerveld. De kornet liet hier de patrouille achter en begaf zich met een korporaal langs de spoorweg naar kp. 58, van waar hij te voet ging naar De Mheen. Aldaar niets vindende, keerde hij terug naar Gr. Westerveld, waar de opvolger patr.C., na geruime tijd gewacht te hebben, was vertrokken. Terugkerende over Terschuur verzond de kornet een bericht, waarin hij meldde, dat Barneveld en de Schaffielaar zwaar bezet waren 1). Verder terugtrekkende, ontmoette hij tussen Zwartebroek en Nijkerkerveen het Pel.paw. (zie hierna), aan de C. waaraan hij zijn bericht ook mededeelde. Na zich bij kp. 3 (aan de kunstweg Hoevelaken-Nijkerk) telefonisch bij C.-l R.H. te hebben gemeld, ontving hij opdracht, zich bij zijn eskadron te Nijkerk te melden. Een wachtmeester, op weg van Vinkenhoef naar Nijkerk, sloot zich bij hem aan. Hij hoorde te Nijkerk schieten, doch menende, dat het eskadron in de N.O.rand zat en de plaats zelf vrij van vijand was, reed hij door, waarop hij even vóór de P.K. werd overvallen en gevangen genomen. De korporaal ontsprong de dans, daar hij te voren was teruggezonden naar kp. 3, om een vergeten kaart te halen; deze korporaal ontving bij kp. 5 vuur. 538 l) Dit had hij vernomen van een boer, die het weer had gehoord van C.-2e Peloton van 5-1 R.H.

NIMH | 1955 | | pagina 564