Het gros der patrouille onder een wachtmeester, was, na twee uur bij Groot Westerveld te hebben gewacht, teruggekeerd om het eskadron op te zoeken bij kp. 3, waar de wachtmeester van een ordonnans vernam, dat het eskadron in stelling lag in de N.O.rand van Nijkerk. Hij meldde zich bij de E.C. en deelde mede, dat de vijand z.i. over Driedorp naar Nijkerk oprukte. Onmiddellijk daarop werd hij onder vuur genomen door een pantserwagen (zie hierna). Het eskadron (ongeveer drie pelotons en een sectie van 2 zw.mitr. sterk) was 's morgens naar Nijkerk gereden, waar stelling werd genomen front N.O. aan de (vervallen) spoorlijn, met van rechts naar links 4e, 3e en le Peloton en de sectie zw.mitr. nabij de linkervleugel. Het eskadron was zodanig opgesteld, dat vuur gebracht kon worden in de richting Salentijn (kunstweg naar Putten)een hinder nis bevond zich op de kunstweg zuid van kp. 8. Te Putten werd een staande patrouille geplaatst, die meldde, dat dit vrij van vijand was. In de rug werd een patrouille van 2 man geplaatst in Nijkerk, op het kruispunt met de weg naar Barneveld. Het eskadron was dus niet behoorlijk in de rug gedekt en had geen verkenning in de richting Voorthuizen laten verrichten x). Door middel van een motorordonnans deed de E.C. aan de R.C. verzoeken, te mogen oprukken naar Putten. In afwachting van het antwoord deed hij de pelotons verzamelen, doch toen bericht uitbleef, liet hij de stelling weer bezetten. Later kreeg hij per motorordonnans bevel, Nijkerk bezet te houden. Te ongeveer 16.30 naderde, geheel onverwacht, een drietal Duitse paw. uit Z.richting, terwijl uit de richting Salentijn werd gevuurd. Er ontstond een vuur gevecht, waarbij het noordelijke (le Peloton) front Z.O. maakte. Een schuur, waarin aanvankelijk de zw.mitr. hadden stelling genomen, werd in brand ge schoten; de munitie ontplofte. Een huisje, waarin de E.C. dekking had gezocht, werd driemaal geraakt, waarna de E.C. zich in een sloot dekte. Spoedig daarop naderden de paw. tot op zeer korte afstand, waarop verder verzet nutteloos was en de E.C. zich met de naburige pelotons en de sectie mitrailleurs moesten overgeven. Het noordelijke peloton was niet in het gevecht gewikkeld, doch hoorde slechts vuren. De E.C., van oordeel, dat verdere weerstand hier eveneens nutteloos was omdat dit peloton geheel was ingesloten en Nijkerk sterk bezet was, deed de pelotonscommandant opdracht geven, zich met zijn peloton eveneens gevangen te geven. Een aantal onderofficieren en huzaren van het eskadron heeft via de IJsselmeer- dijk de cp. van C.-l R.H. weder bereikt. Anderen hebben zich in het terrein ver stopt en zijn via Harderwijk tenslotte met een botter te Volendam terecht gekomen. Op de commandopost van C.-l R.H. kwamen gedurende lange tijd geen be richten binnen van de eskadrons. Eerst ongeveer 17.00 kwam het eerste bericht, afkomstig van 5 huzaren, behorende tot 4-1 R.H. Zij deelden mede, dat bij Achterveld een door Duitsers bezette boer- 539 0 De eskadronscommandant heeft stellingen bezet, die vroeger bij een oefening waren ingenomen en heeft geen rekening gehouden met de toestand van het ogenblik.

NIMH | 1955 | | pagina 565