derij was aangevallen, waarbij het eskadron grote verliezen leed en de E.C. was gesneuveld. De berichten, die kort hierna binnenkwamen, waren afkomstig van C.-5-1 R.H., waaruit bleek dat de E.C. met het gehavende eskadron was teruggetrokken op Klaarwater. De R.C. had hierop, zoals beschreven, bevolen, dat het eskadron onverwijld naar Terschuur moest oprukken. Van 3-1 R.H. kwamen geen berichten binnen; ook werd niets vernomen, nadat de motorordonnans een negatief antwoord had overgebracht op een verzoek van de E.C., om naar Putten te mogen oprukken. Ordonnansen, uitgezonden om verband op te nemen, konden het eskadron niet bereiken, daar zij op vijand stootten bij de spoorwegovergang bij kp. 5 aan de kunstweg Vinkenhoef-Nijkerk. Een motorordonnans met duorijder, omstreeks 19.00 uitgezonden, kon toen Nijkerk wel bereiken, doch vond geen man van het eskadron, evenmin vijand; wel waren er sporen, die op een gevecht wezen. Eerst laat in de avond kwam de R.C. iets te weten omtrent het verloop van het gevecht te Nijkerk van de wachtmeester, die met 10 man over de IJsselmeerdijk de R.C. tijdens het terugtrekken achter de stelling wist te bereiken en van een andere onderofficier, die nog vóór de terugtocht van de regimentsstaf uit Vinken- hoef de cp. bereikte en een overeenkomstige beschrijving van het gevecht van het eskadron gaf. Uit het vorenstaande blijkt duidelijk, dat de berichtgeving van de drie eskadrons haperde. C.-l R.H. had omstreeks 11.30 het Pel.Paw. uitgezonden om stoten te doen in de richting Voorthuizen en Barneveld. De melding kwam toen binnen dat te Zwartebroek vijandelijke pantserwagens waren 12.30) en dat ongeveer 16.00 Barneveld bezet was gevonden. Toen verdere verkenning onmogelijk werd, keer den de pantserwagens terug. Te 15.00 kwam 111-20 R.I., dat op het vliegpark Soesterberg was afgelost, bij Vinkenhoef aan, ter aflossing van 1 R.H. Terwijl de B.C. met C.-l R.H. de aflossing besprak, kwam te ongeveer 16.00 per telefoon bevel van C.-IV L.K., dat dit batal jon, op last van de C.V. moest worden ter beschikking gesteld van C.-II L.K. Daarna ontving C.-l R.H. te 18.10 telefonisch de opdracht, zijn regiment achter de stelling te doen terugtrekken, zo mogelijk nog vóór het vallen van de duisternis en het onder te brengen in de Dumoulin kazerne te Soesterberg en de omgeving daarvan. In de avond van 12 Mei kwamen te Soesterberg aan: Staf 1 R.H., 5e Eskadron (gehavend), M.E. (min een sectie), E.Pag., S.Mr. en een peloton pantserwagens. 2. De duitse aanval op 12 mei 1940 (vervolg van blz. 531) Uit het dagboek van de 227e Divisie blijkt, dat C.-227e Divisie op 11 Mei bevel van C.-XA.K. had ontvangen, op 12 Mei over Barneveld-Amersfoort op Bilt- hoven aan te vallen. Zoals reeds is medegedeeld, voerden, terwijl de divisie zich naar Barneveld en 540

NIMH | 1955 | | pagina 566