tengevolge de aanval op 13 Mei naar de middag moest worden verschoven. De cp. van de D.C. werd eerst naar Harskamp en daarna naar Barneveld verplaatst en op 13 Mei naar Lunteren (zie bij II L.K.). Vergelijken wij nu de Nederlandse gegevens met de bovenstaande. Zoals reeds medegedeeld, viel C.-M.E.-l R.H. bij kp. 9 aan de kunstweg Terschuur-Voorthuizen in handen van Duitsers. Tijdens zijn ondervraging naderden Nederlandse pantserwagens en er ontstond een vuurgevecht. De kapitein werd per zijspan vervoerd naar Barneveld, waar hij ongeveer 20 militairen van 3-1 R.H., die bij De Mheen waren gevangen genomen, aantrof. In Barneveld bevond zich toen III/A.H. met pantserwagens en artillerie. Op 12 Mei kwamen te Barneveld een generaal met twee kolonels en talrijke troepen aan. De kapitein werd daarop medegenomen door III/A.H., dat over Voorthuizen naar Harskamp reed (blijkbaar om de hoofdopmarsweg van de divisie te vermijden). In Voorthuizen werd een compagnie achtergelaten, doch toen het bataljon zich 3 km ten O. daarvan bevond, kwam een bericht binnen, dat de achtergelaten compagnie door huzaren werd aangevallen, waarop het bataljon naar Voorthuizen terugkeerde. De kapitein werd achtergelaten, doch na korte tijd keerde het bataljon terug en hoorde hij, dat er in Voorthuizen door de Neder landers veel verliezen waren geleden en dat er een luitenant en een aantal huzaren waren gevangen genomen. Dit was het gevecht geweest met 5-1 R.H. III/A.H. vertrok daarna naar Harskamp en vervolgens naar Zutphen. Uit de Duitse gegevens blijkt niet, met welke troep 3-1 R.H. te Nijkerk in gevecht is geweest. Vermoedelijk was dit een verkenning van een sectie motorrijders en een pantser- verkenningstroep, wellicht mede ter beveiliging van de verkenning van het marine commando. Het gevecht bij Achterveld werd door III/I.R. 366 geleverd met 4-1 R.H. Hetgeen hierna volgt omtrent de activiteit van de Duitsers voor de voorposten bij Stoutenburg en Asschat heeft, wat Stoutenburg betreft, vermoedelijk betrek king op het Wr.Bat. 227 en, wat Asschat betreft, op III/I.R. 366. Opgemerkt zij nog, dat in de morgen van 12 Mei op 5 km ten O. van Nijkerk aankwam een detachement, bestaande uit C.-1-III-35 R.I. met ongeveer 30 man en C.-3-III-35 R.I. met 3/4 van zijn compagnie, die na terugtocht van de IJssel elkaar bij Deelerwoud hadden gevonden en op 11 Mei en de nacht van 11 op 12 Mei door het terrein over Harskamp, Stroe waren teruggetrokken tussen de zich op de hoofdwegen bewegende Duitsers. Dit detachement wist daar auto's te ver krijgen en veilig over Amersfoort binnen de stelling te komen. 3. Overige gebeurtenissen op 12 mei 1940 C.-IV L.K. Uit het omtrent 1 R.H. medegedeelde is gebleken, dat C.-IV L.K. te 9.00 een bezoek bracht aan C.-l R.H. en deze opdracht gaf, zijn eskadrons verder naar 542

NIMH | 1955 | | pagina 568