In verband met de berichten van de lichte troepen, waaruit bleek, dat te Barne- veld vijandelijke infanterie en artillerie was aangekomen en was gaan legeren, dat Achterveld door de vijand was bezet en bij Nijkerk vijand was vastgesteld, gaf C.-IV L.K. opdracht aan de L.K.A.C., in de nacht van 12 op 13 Mei verontrus tende vuren te doen afgeven op Barneveld, Voorthuizen en Nijkerk, Achterveld en Terschuur. De L.K.A.C. gaf hiertoe opdracht aan: - C.-I-9 R.A., uit te voeren door de vooruitgeschoven sectiën; - C.-III-15 R.A.; - de tijdelijk onder bevel van de L.K.A.C. staande vooruitgeschoven batterijen 7 veld, nl. 2-II-5 R.A. en l-II-l R.A. Uitvoering van de bevolen verplaatsingen De uitvoering van de bevolen verplaatsingen was zoals hieronder aangegeven. 111-20 R.I., waarvan de B.C. was vooruit gereden, kreeg te ongeveer 16.00 te Vinkenhoef telefonisch bevel, zich naar Doorn te begeven. Het bataljon kwam aldaar aan en ontving verder opdracht van C.-II L.K. C.-I-42 R.I. ontving te 16.00 opdracht van C.-VII Div., het bataljon te ver zamelen in Baarn, vanwaar het per auto naar Doorn vervoerd zou worden. Het bataljon (min 3e Comp.) vertrok te 21.00, kwam te 24.00 te Doorn aan, doch werd teruggezonden naar Baarn, waar het op 13 Mei te 2.30 aankwam. Het kreeg toen opdracht, zich naar Huizen te begeven, met een Comp. en twee Sn.zw.mitr. te Blaricum, teneinde de IJsselmeerkust te bewaken. C.-20 M.C. ontving ongeveer 16.15 bevel van C.-IV L.K., zich naar Doorn te begeven. De compagnie vertrok te 18.30 en kwam te 20.30 te Doorn aan. C.-I-9 R.A. ontving te 16.00 opdracht, met zijn Afdeling naar Doorn te ver trekken. Hij gaf zijn Bt.Cn. bevel, naar Doorn af te rijden en reed vooruit, om nadere bevelen van C.-II L.K. te vragen. Deze deelde mede, dat de Afdeling niet nodig was en de Afd.C. vond hierin aanleiding, een nadere beslissing te gaan vragen bij de C.V., die hem, na tfn. overleg met C.-II L.K., opdroeg, naar IV L.K. terug te keren. De le Bt. had de stellingen verlaten, om via Zeist naar Doorn te rijden, doch ontving onderweg bevel terug te keren en weder stelling te nemen; de 2e Bt. ont ving onderweg te Huis ter Heide opdracht, terug te keren; de 3e Bt. was juist ver zameld op de marsweg, toen het bevel kwam, om terug te keren. Spoedig was de gehele Afdeling weder in de stelling terug. VUIe Divisie Van de voorposten bij Voskuilen (21 R.I.), Stoutenburg en Asschat (16 R.I.) kwamen berichten binnen omtrent de aanwezigheid van vijand in het voorterrein. De voorposten bij Voskuilen meldden, dat tijdens het afbranden van bospercelen een afdeling door een Duitse patrouille was overvallen en voor een deel was ge vangen genomen. Daarna was er daar geen enkel contact meer met vijand ge weest en had men kunnen doorgaan met het vrijmaken van het schootsveld. 544

NIMH | 1955 | | pagina 570