Er kwam hier in de avond enige onrust door de melding uit het neven regiments vak (15 R.I. der II Divisie), dat aldaar de voorposten waren teruggetrokken 20.00). Vrij spoedig daarop (21.30) kwam er echter bericht van C.-15 R.I., dat de voorposten wederom de stellingen hadden betrokken, hetgeen echter in het noordelijk deel, grenzende aan 21 R.I., eerst de volgende morgen het geval was. De voorposten van 16 R.I., zowel bij Stoutenburg als bij Asschat, werden hevig door vijand bevuurd, zowel in front als op de vleugels. Te 8.45 vroeg C.-16 R.I. afsluitingsvuur voor de voorposten bij Stoutenburg, dat te 10.00 als inschietvuur met toestemming van de D.C. door II-5 R.A. mocht worden afgegeven. Bij Stoutenburg kon de vijand eerst uit enige boerderijen worden verdreven, toen twee stukken 6 veld uit hun opstelling werden gehaald en in het open veld de boerderijen bevuurden. Te 17.00 werd op aanvrage van de voorposten te Asschat afsluitingsvuur afge geven, in het bijzonder op de Asschatter molen, die door de Duitsers was bezet. Het vuur lag veel te kort en werd te 20.00 opnieuw (gecorrigeerd) afgegeven. C.-16 R.I. gaf opdracht, door patrouilles actief tegen de vijand op te treden. Van het gevecht bij Achterveld, 2,5 km ten O. van het voorwerk op de As- schatterdijk, dat door 4-1 R.H. werd geleverd, is bij de voorposten niets bemerkt. 5 G.B. werd aan VIII Div. onttrokken en verplaatst naar Zeist. 5 R.I. werd versterkt met een sectie van 1-VIII Bat.Pag. De inundatiën bleven zorg baren, hoewel, zoals wij zagen, de Duitsers melding maken van toenemende uitgestrektheid daarvan. Er werd zelfs gedacht aan sabotage, doch men vergat, dat de langdurige droge periode en de lage Rijnstand, die sinds 27 April geen waterinlaat uit de Rijn meer had toegelaten, hun invloed deden gelden. C.-21 R.I. vestigde (nogmaals) de aandacht op de uitzonderlijk lage stand der inundatie in inundatiekom V (tussen Roffelaarskade en Asschatterdijk), waardoor sinds 11 Mei Voskuilen en de Voskuiler dijk geheel droog lagen. In de vroege ochtend waren tussen de schotbalken van de Bruinenburgersluis (N.O. van Ekeris) zandzakken geworpen tot een hoogte van d; 2,50 m. Te 10.35 werd door C.-VIII Div. een verbod uitgevaardigd voor onbevoegden om nabij inundatiewerken te verblijven. Tegen de avond meldde C.-21 R.I. echter, dat het water nabij bovengenoemde sluis stijgende was. Vile Divisie Bij deze divisie werd doorgegaan met het leggen van mijnenvelden en met het verrichten van opruimingen. De dag verliep overigens rustig en nergens had men contact met de vijand. Tegen 16.00 ontving de D.C. bevel van C.-IV L.K. dat 1-42 R.I. met auto's van IV Aut.Bat. naar Doorn moest worden verplaatst en aldaar ter beschikking van 545

NIMH | 1955 | | pagina 571