De reeds gelegde mijnenvelden bij deze divisie werden uitgebreid. Te 7.45 werd op last van de D.C. door 18 R.I. een wielrijderspatrouille naar Nijkerk gezonden, die deze plaats te 10.30 onbezet vond. 2. Bevelen voor de terugtocht Daar er voor het front van IV L.K. geen aanval plaats had en de verdediging volkomen intact was, maakte het zeer grote indruk, toen bevelen voor de terug tocht op het Oostfront-Vg.Holland binnenkwamen. C.-IV L.K. had in de morgen van 13 Mei de Persoonlijke aanwijzingen van de C.V. ontvangen, die (gereconstrueerd) zijn opgenomen op blz. 73. Te ongeveer 15.30 ontving hij telefonisch een voorlopig bevel voor de terugtocht op het Oostfront-Vg.Holland, zulks in verband met de bezetting van de Grebbe- berg door de Duitsers (vergel. blz. 80). Daarin was opgenomen, dat de terugtocht in de nacht moest worden uitgevoerd, dat IV L.K. het oostfront moest bezetten ten N. van de scheidingslijn met II L.K., t.w. de bestaande scheidingslijn verlengd over Nieuwe Krakeling-Woudenbergsche weg-Bunnik-fort Vechten-Liesbosch-Linschoten (alles bij II L.K.), dat een soort opnamestelling zou worden ingenomen door de IJsseltroepen onder bevel van de voorm. T.B.O. in de lijn Nieuwe Krakeling-Soesterberg en dat de terugtocht zou plaats hebben onder achterlating van voorposten en piketten in de frontlijn. C.-IV L.K. gaf bevel, zoveel mogelijk munitie te doen beladen door 3 en 4-IV Aut.Bat. Aan de ondercommandanten werden voorlopige telefonische bevelen gegeven, daarna werden de chefs van de divisiestaven en de sectiehoofden van St.K.-IV L.K. op de cp. ontboden, die voorlopige bevelen ontvingen en vervolgens werd het terugtochtsbevel ontworpen. Te 16.45 werd het telexbevel van de C.V. Sectie I Nr. 23b ontvangen, dat is opgenomen op blz. 81. Het daarop door C.-IV L.K. gegeven bevel voor de terugtocht luidde als volgtx): 548 Gramschap COMMANDANT IVe LEGERKORPS Sectie 1.1 Nr. 25 B. Geheim GEHEIM Cp., 13 Mei 1940 Bevel voor den terugtocht 13/14 Mei 1940. 1. Hoewel ik verwacht, dat het Veldleger in de thans bezette stellingen hardnekkig stand houdt, is het noodzakelijk rekening te houden met plaatselijke doorbreking, die tot gevolgen zou kunnen leiden, welke een terugtocht op de Vg.H. noodzakelijk maakt. In verband hiermede zal IV L.K. nog hedennacht teruggaan op het Oostfront Vesting Holland. l) Zie ook schets/kaart Nr. D. 4. Het woord Gramschap was het codewoord, dat de betrouwbaar heid van het bevel weergaf.

NIMH | 1955 | | pagina 574