aangevallen en dat hun onderdeel van de Groep Betuwe uit de stellingen was teruggetrokken. Later kwamen meerdere berichten binnen, waaruit bleek, dat de Groep Betuwe terugtrok. De E.C. vroeg geen nadere instructies aan zijn brigadecommandant, terwijl hij niet realiseerde, dat het nu vanzelf sprak, dat hij de voeling met de vijand moest opnemen en bewaren. Te 23.00 nam hij het besluit, zijn cp. te verplaatsen naar Lienden (d.i. achter de Betuwestelling, in de standplaats van het St.K. van Brig. A) waar hij te 3.30 met zijn commandogroep aankwam. Aan zijn onder commandanten gaf hij bevel tot terugtrekken. Volgens gegevens van C.-Brig. A zou de E.C. van het teruggaan van Groep Betuwe bericht hebben ontvangen met de opdracht, deze te dekken; de E.C. meldt daaromtrent in zijn gevechtsverslag echter niets. Toen hij zich meldde op de cp. van C.-Brig. A, wist hij niet, waar zijn pelotons zich bevonden. Te 21.00 kwamen de kanonneerboot Hr.Ms. Tyr, de torpedoboot Hr.Ms. Christiaan Cornelis en de defensiesloep Cressy de Waal afzakken. Zij werden door de voorposten beschoten en zochten daarna beschutting in het haventje van Ochten. Na telefonisch contact met C.-Brig. A ontvingen zij bevel, voorlopig naar Tiel te gaan en daar nadere bevelen af te wachten. Omstreeks 22.00 ontving C.-Brig. A per veldverreschrijver het volgende bevel van de C.V.: Als gevolg van dit bevel ontving C.-III-44 R.I. bevel, het Waalfront te bezetten, waarbij hij weder onder bevel trad van C.-44 R.I. C.-II-22 R.A. ontving opdracht, van stelling te verwisselen naar de voor deze toestand voorbereide stellingen ten N. van de spoorweg Tiel-Kesteren. Met C.-III L.K. en C.-Brig. B werd contact opgenomen, waarbij inlichtingen werden ontvangen nopens de terugtocht van deze brigade en de verplaatsing naar het daarvoor bestemde rayon, terwijl de terugtocht naar het Waal-Lingefront van III L.K. werd medegedeeld. Deze voor C.-Brig. A onverwachte operatie schiep een nieuwe toestand, daar de rechter vleugel nu niet meer beschermd was door Brig. B en rekening moest worden gehouden met vijandelijk optreden op die vleugel. Alvorens over te gaan tot de beschrijving van de gebeurtenissen op 11 Mei, volgt hier nog het verloop van de evacuatie van de burgerbevolking en de afvoer van het vee. Evacuatie was voorbereid van de gemeenten Echteld (Ochten) met afvoerhaven 562 Brigade A zal den rechtervleugel ombuigen in aansluiting met het front, ingenomen door III L.K., overeenkomstig mijn persoonlijke aanwijzingen van 7-4-'40 Sectie I Nr. 21 P. Brigade A zal verband opnemen met Brig. B. r) Er was geen telexverbinding tussen de C.V. en C.-Brig.A, doch een veldverreschrijververbinding. De veldverreschrijver was een soortgelijk toestel als de telex, doch van andere constructie en wer king, zodat telexbevelen niet per veldverreschrijver konden worden opgenomen.

NIMH | 1955 | | pagina 588