Ochten (1550 personen), Resteren (en Opheusden) met afvoerhaven Ingensche veer (4200 personen) en Dodewaard met afvoerhaven Dodewaard (2050 personen). De evacuaties hadden een ietwat ander verloop dan men zich had voorgesteld. Toen de bevolking van Resteren en Opheusden na een vermoeiende voetmars bij Ingensche veer (bij Eist) aankwam, bleken de schepen op de N. oever van de Rijn te liggen, zodat de bevolking met het veer moest worden overgezet. Op de N. oever ontstond verwarring, daar aldaar tevens bewoners van Veenen- daal werden ingeladen. De schepen werden daarop naar de Z. oever verhaald en de bevolking met het veer weder naar de Z. oever vervoerd, waar de inlading plaats had en waarna de schepen afvoeren. Zij bereikten hun bestemming niet, doch werden even voorbij Schoonhoven bij Ammerstol aangehouden in verband met de strijd op IJsselmonde. Op 11 Mei naar Lekkerkerk gebracht, werd aan de bevolking eerst op 12 Mei toe gestaan, de schepen tijdelijk te verlaten en ten slotte werd zij, in afwijking van de oorspronkelijke bestemming, na veel ontberingen ondergebracht in de Rrimpener waard. De bevolking uit Ochten (gem. Echteld en Dodewaard) werd volgens plan te Ochten ingeladen. De transporten werden echter 24 uur opgehouden door de pontonbrug te I iel, waarover Brig. B werd verplaatst. De bevolking van Ochten is tot Papendrecht gevaren en tot 14 Mei aan boord gebleven, die uit Dodewaard voer naar Papendrecht, werd daarna terugvervoerd naar Sliedrecht en aldaar ondergebracht. Voor de veeafvoer waren als afvoerhavens aangewezen, aan de Rijn-Lek: Op heusden, Lakemond, Lienden en Beusichem, aan de Waal Dodewaard en Tiel. De eerste transporten gingen tussen 9.00 en 9.30 in beweging uit Resteren en Lienden. Bij Lienden werd vlot ingeladen, doch de afvoer uit Opheusden uit de meer O. delen van de Betuwe werd een mislukking door de snelle doorstoot van de Duitsers ten N. van de Rijn. Dit vee werd teruggezonden naar de boerderijen. De afvoer uit Dodewaard en Tiel verliep naar wens, al werd er minder vee verscheept, dan was geraamd. Te Lienden werden 1162 runderen ingeladen; uit Dodewaard werden 560 en uit Tiel 195 koeien vervoerd. b. DE VERDEDIGING OP 11 MEI 1940 1. 6-1 R.H. In de morgen van 11 Mei vernam C.-Brig. A, dat 6-1 R.H. binnen de stelling was teruggetrokken en te De Eng (lkm ten W.van Lienden) tot legering was overgegaan. Aangezien hij zich hiermede niet kon verenigen, wees hij de E.C. op het onjuiste van zijn handelwijze en gaf hij hem te 9.00 opdracht, voeling met de vijand te herstellen; hierdoor kreeg deze E.C. een kans, zijn optreden van 10 Mei goed te maken. 563

NIMH | 1955 | | pagina 589