De E.C. zond het 3e Peloton, versterkt met een groep van het 4e Peloton, langs de Waaldijk over Ochten in O. richting, een peloton over Resteren naar Op- heusden en vandaar langs de Rijndijk in O. richting en een peloton over Resteren langs de spoorweg naar het O., met opdracht aan alle pelotons, vast te stellen, waar de vijand zich bevond. Na het passeren van de voorposten diende personeel bij de vernielingspunten te worden achtergelaten. Het 3e Peloton trok te 12.30 door de versperringen bij de voorposten en was te ongeveer 13.30 bij de driesprong ten O. van Hien bezig, een opstelling in te nemen, toen plotseling van drie zijden vuur werd ontvangen. De sterkte van de vijand werd geschat op ;L 40 man, waarbij een pantserwagen of een stuk pag. Hoewel geen persoonlijke verliezen werden geleden, week het peloton, teneinde omsingeling te ontgaan, terug op de voorposten, met verlies van een aantal rijwielen, een lt.mitr., een karabijn en een bajonet. Drie soldaten moesten onder geneeskundige behandeling worden gesteld. Enige tijd later werd weder een patrouille uitgezonden, die te 18.00 meldde, dat motorrijders waren waargenomen, in O. richting rijdende. De pelotonscommandant ontving bevel, terug te trekken op Lienden. Het peloton uitgezonden langs de Rijndijk, patrouilleerde tot Heteren, waarbij slechts vuur werd ontvangen van de overzijde van de Rijn. Van burgers werd vernomen, dat Zetten door vijandelijke troepen (motorvoertuigen en d; 150 motor rijders) was bezet, welk bericht de pelotonscommandant echter niet deed contro leren. Te 15.30 werd waargenomen, dat een vijandelijk vliegtuig bij de papier fabriek te Renkum op de Rijn daalde, terwijl op die fabriek een uitkijkpost stond. In de omgeving van die fabriek en in de uiterwaarden zuid van Wageningen werden vele voertuigen waargenomen. Van het langs de spoorweg uitgezonden peloton kwamen de gehele dag geen berichten binnen. De lotgevallen bleken eerst in de avond te 19.00, toen een deel van het peloton, onder bevel van een sergeant, terugkeerde en later nog een man zich kwam melden. De pelotonscommandant had, buiten de inundatie komende, een sergeant en drie man op patrouille gezonden over Dodewaard en Hien naar station Hemmen- Dodewaard, welke patrouille niet terugkeerde. Het peloton was naar station Hemmen-Dodewaard opgerukt en had daarna naar het Z. de uitgezonden patrouille tegemoet willen gaan, doch had 1 km ten Z. van het station vuur ontvangen, waarna een Duitser was neergelegd. Het peloton was daarop in N. richting teruggetrokken op Doyenburg en ver volgens in W. richting naar de voorposten van 46 R.I. Door het mijnenveld aldaar waren vier doden en twee gewonden gevallen, onder welke laatste de luitenant pelotonscommandant. Met behulp van de voorposten waren de gewonden weg gevoerd en het restant van het peloton was teruggetrokken naar Lienden. Later kwam een man van de naar Dodewaard uitgezonden patrouille melden, dat de patrouille door vuur was overvallen, dat de sergeant en twee man dekking hadden gezocht en dat hij door de voorposten was teruggekeerd. 564

NIMH | 1955 | | pagina 590