Uit de Duitse gegevens blijkt het volgende Op 10 Mei overschreed een eskadron wielrijders het Pannerdensch kanaal ten N. van het fort Pannerden. Op 11 Mei werd over Arnhem aangetrokken de Gruppe Brückner, bestaande uit de Panzerjager Abt. 207 (min een sectie), waarbij waarschijnlijk motorrijders waren ingedeeld. Deze Gruppe ontving opdracht, te zamen met het wielrijderseskadron, dat over het Pannerdensch kanaal was getrokken, het gebied ten W. van de weg Arnhem- Nijmegen te zuiveren en Pannerden te nemen. De Gruppe overschreed op 11 Mei de Rijn bij Arnhem, rukte op naar Eist en nam te zamen met het eskadron wiel rijders het fort Pannerden door de Handstreich van leutnant von Bonin. Verkenningen werden naar het westen tegen de Betuwestelling aangezet. 2. De betuwestelling op 11 mei 1940 Alvorens de gebeurtenissen te beschrijven, volgen hier détailgegevens over de bezetting van deze stelling. De indeling en opstelling van Vak Ochten was als volgt 2). Voorposten: 3-1-44 R.I., versterkt met een sectie zw.mitr., een stuk 6 veld en een stuk pag. Hoofdweerstandsstrook Zuidvak: 11-44 R.I. (min een sectie zw.mitr.), versterkt met een sectie-9 M.C., 44 C.Pag. (min een stuk) 44 C.Mr. (min een sectie) en 44 Bt. 6 veld. Bovendien was de rivierbatterij Nr. 1 in dit vak opgesteld. De groepering van het bataljon was met de 3e Compagnie en toegevoegde zware wapens als rechter voor compagnie, verdeeld over frontlijn en tussenverdediging en met een sectie (min een groep) als inundatie-sectie voor de frontlijn bij Eldikschen hoek, met de le Compagnie en toegevoegde wapens als linker voorcompagnie, verdeeld over front lijn en tussenverdediging en met de 2e Compagnie in en achter de stoplijn. Deze achterste compagnie moest tevens vuur op de Waal kunnen brengen en bij bezetting van het Waalfront de verbinding vormen met 111-44 R.I. Van 44 C.Pag. was een stuk opgesteld op de linker vleugel van de le Com pagnie, terwijl 2 stukken in het vak van de 3e Compagnie bij de rivierdijk waren geplaatst. De 3e Compagnie was zeer verspreid opgesteld, lag gedeeltelijk vóór en ge deeltelijk naast de le Compagnie en maakte front oost en front Z.O. Van de le Compagnie was een groep in het droog blijvende gedeelte van de 565 x) Het bovenstaande wijkt enigszins af van hetgeen omtrent het Duitse optreden is medegedeeld in het boekwerk: „De verdediging van het Maas-Waalkanaal en de Over Betuwe, Mei 1940". Later verkregen gegevens gaven meer inzicht in de gang van zaken. De beschikbare gegevens zijn onvoldoende om de indeling nauwkeurig aan te geven.

NIMH | 1955 | | pagina 591