werd belast met het bevel over het Waalvak, waarin deze beide bataljons waren geplaatst. C.-VI Div. had sedert 10 Mei zijn cp. te Zoelen gevestigd. De strijd bij de voorposten van IV Div. ten N. van de Rijn bleef, zoals vanzelf spreekt, niet onopgemerkt. Het artillerievuur op de Grebbeberg was sedert de morgen waargenomen en ook bij de voorposten en in de hws. van 46 R.I. waren projectielen terecht ge komen. In de middag waren berichten ontvangen, dat gemotoriseerde troepen in Wageningen waren binnengekomen. Het vuren op Wageningen had men uit de verte gezien en er waren branden waargenomen. Informatie van C.-Brig. A bij C.-IV Div. leverde aanvankelijk weinig positieve gegevens op, omdat C.-IV Div. zelf niet nauwkeurig wist, wat zich afspeelde. Te ongeveer 16.00 nam het vuur, dat op de Grebbeberg werd gehoord, toe. Kort daarna kwamen bij het Veerhuis (vóór de frontlijn) enige officieren en een 50 tal mannen van de voorposten van IV Div. over de Rijn, die door hun verhalen het moreel van de troep niet verhoogden. De verbinding met de voorposten bij 46 R.I. werd verbroken. Toen in de loop van de avond bericht van C.-IV Div. binnenkwam, dat de voor posten waren gevallen, gaf C.-Brig. A te 20.00 opdracht aan C.-I-46 R.I., de M.C. van zijn bataljon te dirigeren naar C.-46 R.I., onder wiens bevel deze zou treden. De compagnie moest zich opstellen aan de Rijndijk met front naar het N. tussen de voorposten en de viersprong ten Z.O. van het Veerhuis 1). Deze opstelling werd gedurende de nacht ingenomen. Op verzoek van C.-IV Div. aan C.-Brig. A, gaf 1-22 R.A. van 19.47-19.57 af- sluitingsvuur af voor de Grebbeberg. Te 20.50 gaf deze Afdeling op verzoek van C.-46 R.I. een afsluitingsvuur af voor de voorposten. In de avond bestond de indruk, dat zich bij Druten vijand bevond. C.-44 R.I. gaf opdracht aan de rivierbatterij, de aanlegsteiger onder vuur te nemen. Daarna werd te ongeveer 20.30 vijand vastgesteld vóór de voorposten van 44 R.I. bij De Tempel, die geschat werd op 300 man. De vijand bracht een licht kanon in stelling en bevuurde de pag. van de voorposten. Op verzoek van C.-44 R.I. van 21.55 gaf 111-19 R.A. van 22.25-22.30 een af sluitingsvuur af op De Tempel en omgeving. C. DE VERDEDIGING OP 12 MEI 1940 De aansluiting tussen 111-44 R.I. en 6 R.I. aan de Waal gaf moeilijkheden, daar 6 R.I. de rivierdijk als frontlijn koos, terwijl 111-44 R.I. de zomerkade als frontlijn en de rivierdijk als tussenverdediging (met daarin de zw.mitr.) had gekozen. Hierin werd door tussenkomst van de brigadecommandant een oplossing gevonden, waar- 571 0 De C. van die compagnie maakte telefonisch uit de cp. van C.-46 R.I. bezwaren tegen het feit, dat geen opstellingen in die dijk waren voorbereid. Het spreekt vanzelf, dat hem vanwege C.-Brig.A, werd opgedragen, zijn opdracht uit te voeren.

NIMH | 1955 | | pagina 597