Hierop werd met een Bt. van 1-22 R.A. vuur afgegeven, terwijl te 8.40 daarop opnieuw uitwerkingsvuur werd afgegeven, thans met twee batterijen. Het resultaat was, dat een colonne paarden en voertuigen op de vlucht sloeg. Later werden colonnes bij Wageningen waargenomen, die door de grote afstand en opkomende mist niet konden worden bevuurd. C.-46 R.I. vernam te 7.50 van C.-44 R.I., dat de voorposten van dat regiment waren teruggetrokken. In verband daarmede werd een sectie van M.C.-I-46 R.I. van de Rijndijk verplaatst naar station Opheusden (pl. 17) aan de spoorweg Kesteren-Elst, ter versterking van de voorposten aldaar. Te 8.16 waren de verbindingen van C.-46 R.I. met zijn B.Cn gestoord ten ge volge van artillerievuur van de noordzijde van de Rijn. In de morgen was waargenomen, dat er vijandelijke artillerie van de Grebbe- berg in oostelijke richting terugtrok, welk bericht aan C.-Brig. A en door deze aan C.-IV Div. en aan de C.V. was medegedeeld 1). C.-M.C.-I-46 R.I., die opdracht had, op elke vijand, die hij zag, te vuren, twijfelde er aanvankelijk aan of doelen, die hij zag, wel Duitse doelen waren. Te 8.30 meldde hij, dat er eigen artillerie ten O. van de Grebbe was gezien, doch C.-Brig. A deed mededelen, dat alles, wat zich ten O. van de Grebbeberg bevond, vijand was en C.-M.C.-I-46 R.I. ontving opdracht, alle doelen onder vuur te nemen. Deze deed daarop het militaire verkeer, dat hij waarnam op de Grebbe- dijk, onder vuur nemen, hetgeen door de Duitsers met mortiervuur werd beant woord, waardoor een sergeant werd gewond. In de morgen waren enige officieren en 70 man van 1-46 R.I. te Lienden aan gekomen, die op eigen gezag de stelling aan de spoorweg bij Rhenen hadden ver laten. Deze werden ingedeeld ter versterking van de compagnie, die ter weerszijden van de spoorweg front-noord was opgesteld. Te 12.00 werd waargenomen, dat een compagnie Nederlandse troepen ter hoogte van Rhenen door de uiterwaarden terugtrok en werden aan de zuidzijde van de Grebbeberg Duitse patrouilles waargenomen, die onder vuur werden genomen. Later werden door de flankdekking eveneens afdelingen waargenomen, die naar Rhenen oprukten 2). Rhenen leed hevig onder artillerievuur en raakte in brand. Te 13.00 bleek, dat ten O. van Rhenen hevig werd gevochten en te 13.30 werden 27 aanvallende Duitse stuka's waargenomen, die op de W.rand van de Grebbeberg bommen uitwierpen. C.-46 R.I. had reeds te 12.18 aan C.-Brig. A verzocht, de spoorbrug bij Rhenen te doen vernielen, doch het duurde tot 19.00 vóórdat tot aller opluchting de brug de lucht in ging (zie hierna). In de loop van de middag wezen de verschijnselen er op, dat er ten W. van Rhenen paniek heerste. Te 15.00 werd, op last van C.-Brig. A, 8 G.B. aangewezen, om op nader bevel 582 Men heeft daarin een symptoom willen zien van de uitwerking van de tegenaanval bij de IVe Divisie. Dit is 11 G.B. geweest, dat ten aanval oprukte.

NIMH | 1955 | | pagina 608