HOOFDSTUK IV DE VERDEDIGING VAN DE WAAL-LINGESTELLING a. OVERZICHT De Waal-Lingestelling liep langs de Waal van de rechtervleugel van Brig. A bij Ochten tot het inundatiekanaal Tiel-Wadenoyen, daarna langs dit kanaal tot de Linge en vervolgens langs de zuidelijke Lingedijk en de randen der daaraan gelegen dorpen tot ongeveer ter hoogte van Rumpt, waar aansluiting werd ver kregen met het Vak Asperen van de Groep Merwede, waarvan de linkervleugel was vooruitgebracht naar de Linge. Eerder is medegedeeld, dat wel verkenningen en voorbereidingen hadden plaats gehad, doch dat nog geen verdedigingswerken in deze stelling waren uitgevoerd. De inundatie van het voorterrein werd op 10 Mei bevolen. Vóór de Groep Merwede van het Oostfront-Vg.Holland was het gebied tussen de Waal en de Linge ten W. van de lijn Hellouw-Akkooi reeds in April 1940 ge- inundeerd. De Linge-inundatiën moesten hierop aansluiten. Daar nog niet alle hiertoe nodige voorbereidende werkzaamheden waren vol tooid, liepen verschillende terreindelen onder water, die men droog had willen houden. Hiertoe behoorden het land van Buren (N.O. van Buren) en het terrein verder naar het N.O. tot Maurik, hetgeen aan de terugtrekkende colonnes van Brig. B moeilijkheden bezorgde. De uiterwaarden van de Linge stonden spoedig blank, doch de inundatie in het voorterrein begon zich eerst op 12 Mei te tekenen. De Lingestelling is als zodanig niet volledig bezet geworden, daar III L.K. aan de Waal moest blijven, totdat de inundaties voldoende waren gevorderd om de Lingestelling te kunnen verdedigen. Toen tenslotte op 13 Mei tot bezetting zou worden overgegaan, werd de terug tocht op het Oostfront van de Vg.Holland bevolen. Uit Hoofdstuk I van Onderdeel B bleek, hoe de bezetting van de Waalstelling op 10 en 11 Mei haar beslag had gekregen. Samengevat was de gang van zaken de volgende geweest. C.-Brig. A had als gevolg van de ontvangen bevelen in de nacht van 10 op 11 Mei de rechtervleugel doen ombuigen en 111-44 R.I. geplaatst aan de Waal van Ochten (niet inb.) tot IJzendoorn (inb.). Brigade G had op 10 Mei de Linge stelling als veiligheidsbezetting bezet en was met de inrichting daarvan begonnen. Om verband met deze Lingestelling te verkrijgen, was de noordvleugel van Groep Merwede van het Oostfront-Vg.Holland vooruitgebracht naar de Linge bij Akkooi, Gellicum en Renooi. Ter versterking van Groep Leerdam was op last van de C.V. in de vroege morgen van 11 Mei 111-43 R.I. (van Groep Betuwe) naar Leerdam gezonden. 588 (Zie schets/kaarten Nrs. B. 3 en C. 23)

NIMH | 1955 | | pagina 614