Bovendien was tijdens de verplaatsing van III L.K. op 10 Mei, in opdracht van de C.V., 111-13 R.I. van V Div. naar Vak Sleeuwijk van de Groep Merwede ge zonden. Op 11 Mei was de Waal van de grens met Brig. A tot ten W. van Herwijnen bezet door III L.K. Brigade A was onder bevel gesteld van C.-III L.K. Brigade G was opgelost; 32 R.I. was in de verdediging van VI Div. opgenomen, terwijl van 25 R.I., dat de Lingestelling bleef bezetten, 111-33 R.I. was ingedeeld bij VI Div., doch 111-36 R.I. en 111-25 R.I. (beide bataljons verminderd met de naar elders gedetacheerde compagniën) waren ingedeeld bij V Div. C.-Brig. G was belast met het bevel over de Groep Merwede, welke Groep ont trokken werd aan het commando Oostfront-Vg.Holland en rechtstreeks onder bevel van de C.V. kwam te staan Hd.-Sectie V (Geniedienst) van Brig. G en de daarbij van III Div. gedetacheerde 3 C.Pn. kwamen ter beschikking van C.-III L.K. C.-25 R.I. was ingedeeld in de Groep Merwede. Van 111-25 R.I. waren twee compagnieën ingedeeld bij de Groep Lek, waarvan er een de brug bij Vianen, de andere het inundatiewerk bij de Diefdijk in de weg Vianen-Zalt-Bommel was gaan bezetten. Van 111-36 R.I. was een compagnie aan gewezen voor bewaking van het St.K.-Oostfront-Vg.Holland te Gouda. Op 11 Mei had Brigade B het reeds door VI Div. bezette Waalfront door schreden, terwijl het tijdelijk onder bevel van C.-Brig. B gestelde 6 R.I. en II-7 R.A. weder in het verband van VI Div. waren getreden. 11-16 R.A. van Brig. B was ingedeeld bij VI Div. (doch kwam eerst in de nacht 12/13 Mei in stelling), terwijl 11 G.B. van die brigade tijdelijk, en de restanten van 1-26 R.I. definitief, ter beschikking van C.-VI Div. waren gesteld. 1-11 R.A. was op last van de O.L.Z. in de morgen van 11 Mei ter beschikking gesteld van C.-Lt.Div. en was te 10.00 over Gorinchem afgereden. Op 11 Mei waren enige vliegtuigen afgeschoten, t.w. bij Latestein (O. van Tiel) bij Kerk Avezaath en bij Elzenpasch (W. van Tiel). In het gebied bevonden zich van het Bataljon spoorwegtroepen de volgende organen: 2e Wegcompagnie (min twee sectiën), belast met de bewaking van het spoorweg emplacement te Geldermalsen; brugdetachement Nr. 2 te Culemborg; brug- detachement Nr. 3 te Zalt-Bommel; brugdetachement Nr. 4 te Hedel. Zoals reeds is medegedeeld, waren de bruggen te Hedel op 11 Mei te 8.00 door het daarbij aanwezige detachement politietroepen vernield. Het brugdetachement Nr. 4 was daarop naar Utrecht vertrokken. Van het bij de bruggen achtergelaten dekkingsdetachement van 13 R.I. was de 589 0 Tactisch ware het aan te bevelen geweest, ook de Groep Merwede onder C.-III L.K. te stellen, doch diens bevelsressort werd dan wel zeer groot en bovendien bestond er uit ancienniteits-oogpunt bezwaar tegen, de nieuw aangewezen C.-Groep Merwede onder C.-III L.K. te stellen.

NIMH | 1955 | | pagina 615