Dit betrof in dit gebied slechts de streek ten N. van de Linge, daar ten Z. van de Linge reeds vóór 10 Mei de inundaties waren gesteld. Op deze evacuatie wordt bij de gebeurtenissen op 13 Mei teruggekomen. In verband met de omstandigheid, dat Brig. B uit het land van Maas en Waal was vertrokken, waren de gemeenten Wamel en Dreumel komen te liggen in het voor de frontlijn gelegen gebied van 5 km diepte. Zoals op blz. 122 is medegedeeld, was de bevolking van Wamel weder ontscheept en naar haar woningen teruggekeerd. Aanvankelijk werd door C.-III L.K. bepaald, dat deze bevolking moest uit wijken naar Culemborg, doch, daar de brug was weggenomen, werd dit ge wijzigd in Appeltern en Dreumel. Op 12 Mei te 16.00 werd hiermede begonnen. Toen de 6000 inwoners van Wamel in de 6000 hoofden tellende dorpen Dreumel en Appeltern aankwamen, welke laatste plaats ook gedeeltelijk was ontruimd, waren geen voorbereidingen getroffen en de geëvacueerden werden voor een deel in de barakkenkampen van Brig. B ondergebrachtvoedsel moest uit Wamel worden aangevoerd. Toen op 13 Mei bekend werd, dat de troepen op het Oostfront- Vg.Holland terugtrokken, keerde de bevolking weder naar haar woningen terug. In Dreumel had zich intussen het volgende afgespeeld. Op 11 Mei te 15.00 was door de burgemeester een schrijven ontvangen van C.-III L.K., dat met spoed de afvoer van de burgerbevolking moest worden voorbereid. Daar tot dan toe niets was voorbereid, wekte dit ontsteltenis en bovendien wantrouwen, omdat de brief door een boerenjongen was gebracht. Desniettegenstaande werd de voorbereiding aangepakt, doch de twijfel werd ver groot, toen de burgemeesters van Wamel en Appeltern, die ook twijfelden aan de juistheid van het door hen ontvangen bevel, overleg pleegden en daarbij bleek, dat een deel van Wamel naar Dreumel moest verhuizen. In de morgen van 12 Mei verscheen een officier van III L.K. te Dreumel, die na veel moeite via Utrecht verbinding wist te krijgen met C.-III L.K. en mededeling ontving, dat de evacuatie van Dreumel niet, doch die van Wamel wel moest plaats hebben. De Dreumelse bevolking verleende krachtige hulp bij het onderbrengen van de bevolking van Wamel, voor zover niet naar Appeltern uitgeweken, zodat die 12 Mei te 20.00 onder dak was. Op 12 Mei kwam echter bericht, dat het grondgebied der gemeente onder water gezet zou worden. De burgemeesters van Wamel en Dreumel gingen daarop C.-III L.K. opzoeken, die mededeelde, dat de inundatie moest plaats hebben en dat de burgemeesters zelf maar een oplossing moesten zoeken. Besloten werd nu, de bevolking te evacueren naar Heerewaarden, Rossum e.o., doch, toen werd vernomen, dat Duitse troepen reeds te 's-Hertogenbosch waren, werd hiervan afgezien. De inundatie, waarmede nog wel is begonnen, kon op 14 Mei nog weder ongedaan worden gemaakt. 596

NIMH | 1955 | | pagina 622