c. DE GEBEURTENISSEN OP 13 MEI 1940 Op deze dag ondervond III L.K. de invloed van het slechter worden van de toestand op alle fronten van het Veldleger, in het bijzonder van het mislukken van de tegenaanval op de Grebbeberg. Voorts trokken in de vroege morgen van 13 Mei bij Brig. A de voorposten op het Waalacces terug en waren in de namiddag de berichten van C.-44 R.I. zodanig, dat men vreesde voor een doorbraak bij Ochten in de flank van de Vie Divisie, zodat onder het oog moest worden gezien, op welke wijze die flank moest worden beveiligd, indien Brig. A zou terugwijken. In de vroege morgen van 13 Mei ontving C.-III L.K. de voorlopige persoonlijke aanwijzingen van de C.V. voor een mogelijke terugtocht, die zijn opgenomen op blz. 73. Als gevolg daarvan moest C.-III L.K. rekenen op het zenden van detachementen naar de lijn Wikkenberg-Werkhoven-Beverweert (ten N. van de Lek) voor het bezetten van achterhoedestellingen en op het afsluiten van het Lekacces. Van 111-25 R.I. waren reeds twee compagnieën in de Groep Lek aanwezig, nl. een compagnie bij de brug te Vianen en een compagnie aan de Diefdijk bij het snijpunt met de kunstweg Beesd-Vianen. In verband hiermede werd op last van C.-III L.K. de rest van dit bataljon te 8.00 vrijgemaakt uit het Waalvak bij Her wijnen, afgelost door delen van 111-36 R.I. en verplaatst naar Beesd. Ter uitvoering van het door de O.L.Z. aan de C.V. gegeven bevel (zie blz. 77), om compagnieën pag. naar Zuid-Holland te zenden, werden 13 C.Pag. en 1-V Bat.Pag. (versterkt met een sectie van 2 C.Pag.) te ongeveer 13.00 via Utrecht naar Delft gezonden, waar de Cn. zich te 16.30 meldden bij C.-I Div. Te ongeveer 12.30 ontving C.-III L.K. bevel, een Bt.Lu.A. en enige pelotons Lu-Mitr. naar Jaarsveld te zenden, teneinde de radiozender aldaar te beveiligen. Hiertoe werden naar Jaarsveld verplaatst 159 Bt.Lu.A. en het 3e Pel. van 9 C.Lu. Mitr., beiden uit Culemborg. Als gevolg van een bevel van de C.V. (zie blz. 78) om twee bataljons naar de Groep Utrecht te zenden, werd 111-25 R.I. (min 1 en 2) per auto uit Beesd, waar heen het 's morgens was verplaatst, vervoerd naar Utrecht, terwijl 11-14 R.I., na te 13.00 naar Zoelen te zijn verplaatst, te 17.00 per auto naar Utrecht werd vervoerd. In de aanwijzingen van de C.V. was dit versterken van de Groep Utrecht niet opgenomen; of dit nog door nadere aanwijzingen was voorbereid, is niet zeker. C.-III L.K. moest er rekening mede blijven houden, dat, behalve deze twee bataljons, bovendien nog troepen voor de andere genoemde taken zouden moeten worden bestemd. Voordat daarvoor de opdracht werd verstrekt, ontving C.-III L.K. het op blz. 79 medegedeelde bevel van de C.V., om twee regimenten los te maken en onder een der D.Cn. ten N. van de Rijn-Lek te brengen voor inzet op de Grebbeberg. Hiertoe zou door P.A.-H.K.V. en IV P.A. een pontonbrug worden geslagen bij Wijk bij Duurstede. 597 (Zie schets/kaarten C. 23 en D. 2)

NIMH | 1955 | | pagina 623