C.-III L.K. hield hierop te 14.00 een bespreking met zijn D.Cn. en gaf daarna bevel, dat C.-V Div. met twee regimenten, resp. drie bataljons sterk (van V Div.) en twee bataljons sterk (van VI Div.) over de Rijn zou worden verplaatst. De overblijvende troepen ten W. van Tiel zouden worden teruggenomen op de Lingestelling, waardoor de frontbreedte belangrijk zou worden verminderd. Het Waalfront ten O. van Tiel zou onder bevel komen van C.-Brig.A; terwijl C.-VI Div. zou worden belast met het bevel over het Waal-Lingefront van Tiel af. Alle onderdelen van III L.K. en Brig. A ontvingen het bevel: „voertuigen pakken", terwijl eveneens werd bevolen, de wegen vrij te maken voor de troepen verplaatsingen, hetgeen nodig was in verband met de in gang zijnde evacuatie van burgerbevolking en afvoer van vee. Intussen was een noodkreet van Brig. A oorzaak, dat II-7 R.A. te 15.00 bevel ontving, zich te begeven naar Ommeren. De Afdeling zou ter beschikking gesteld worden van C.-Brig. A en moest vuursteun verlenen aan 1-22 R.A., teneinde deze Afdeling in staat te stellen, zich verder naar het W. te verplaatsen 1). De D.Cn. begaven zich naar hun cpn. om de uitvoering te regelen, doch zover is het niet meer gekomen, daar de debacle bij IV Div. de C.V. noodzaakte, de terugtocht op het Oostfront-Vg.Holland te bevelen, waartoe te ongeveer 15.30 a 16.00 telefonisch een waarschuwingsbevel werd ontvangen, dat te 16.50 werd gevolgd door het per telex overgeseinde bevel voor de terugtocht, vermeld op blz. 81. Deze bevelen hielden onder meer in, dat III L.K. en Brig. A volgens de des morgens ontvangen persoonlijke aanwijzingen moesten teruggaan op het Oost- front-gedeelte ten Z. van de Lek, dus Groep Lek-Zuid en Groep Merwede. Hoewel in de persoonlijke aanwijzingen vermeld was, dat III L.K. detachementen voor de achterhoedestelling moest leveren, is in het telexbevel daaromtrent niets vermeld. In het telefonische waarschuwingsbevel of een daaraan onmiddellijk voorafgaand telefonisch bevel is daartoe echter wel opdracht verstrekt. C.-III L.K. ontbood nu opnieuw zijn D.Cn. voor het uitgeven van bevelen voor de terugtocht, terwijl C.-Brig. A telefonische bevelen ontving. In de eerste plaats werd te 16.45 aan 1-14 R.I. opdracht gegeven, terstond achterhoede-detachementen te plaatsen bij Wikkenberg, Werkhoven en Bever- weerd 2). C.-VI Div. voegde hieraan 14 C.Pag. toe. Vervolgens werd tezelfder tijd opdracht gegeven aan C.-2 R.I., onmiddellijk af te marcheren naar het Lekacces en dit met een bataljon noord van de Lek en 598 De Afd. marcheerde te 17.30 af, kwam te Zoelen bij een in brand staande munitie-opslagplaats, doch moest op last van de D.C. doormarcheren. Zij passeerde terugtrekkende troepen en was 23.30 te Ommeren, waar bevel kwam, af te marcheren naar Everdingen, hetgeen te midden van Brig. A werd uitgevoerd. 2) 1-14 R.I. ging 18.45 op mars en was 24.00 te Culemborg, waar juist de schipbrug op last van C.-III L.K. was afgebroken, III-2 R.I. eveneens over de rivier moest en bovendien artillerie colonnes van Brig. A van oost naar west trokken. Onder veel verwarring is de rivier met de pont en over de spoorbrug (waar juist de materialen- trein van 2-Bat. Spoorwegtroepen uit Geldermalsen passeerde) overschreden en te 14 Mei 7.00 was het bataljon op de plaatsen van bestemming, waar het te 12.00 in gevecht kwam. Te 18.15 deed de B.C. zijn bataljon terugtrekken op fort Vechten.

NIMH | 1955 | | pagina 624