een bataljon zuid daarvan te doen afsluiten, terwijl 1-3 R.A. in stelling moest komen nabij Hagestein (Z.O. van Vianen). III-2 R.I. ontving bevel, het fort Hons- wijk en de werken aan het Groenewegje (N. van de Lek) te bezetten, terwijl 1-2 R.I. werd aangewezen voor het fort Everdingen en het werk aan het Spoel. Deze bataljons zijn echter eerst vertrokken te 20.00. De colonne 1-2 R.I. en 1-3 R.A. trok over Beesd, daarna langs de nieuwe verkeersweg over Zijderveld naar Everdingen. De colonne III-2 R.I. begaf zich naar Culemborg, waar zij te gelijk met 1-14 R.I. de Lek moest overschrijden en waar juist de schipbrug was afgebroken Het bezette daarna het N. Lekacces. De gang van zaken bij dat bataljon wordt in Onderdeel D beschreven. De inhoud van de terugtochtsbevelen van C.-III L.K. is niet meer volledig bekend, doch de hoofdzaken waren de volgende. Brigade A moest teruggaan op het gebied bij Vianen, ten N. van de lijn Hels- dingen-Hagestein (deze oorden voor Brig. A). Zij mocht de lijn Amerongen-Tiel niet vóór 21.00 overschrijden. Het was de bedoeling van C.-III L.K. geweest, de terugtocht van zijn L.K. door Brig. A te doen beveiligen, doch verzuimd is, dit in de bevelen tot uit drukking te brengen. Zelfs wist C.-Brig. A niet, dat VI Div. voor de terugtocht ook gebruik maakte van het gehele gebied tussen Linge en Rijn-Lek. Als tijdstip van teruggaan van het door de brigade achter te laten scherm werd 14 Mei 0.30 vastgesteld. V Div. moest teruggaan op de Groep Merwede tussen Merwede en Leerdam (inb.) en dit gedeelte bezetten. VI Div. moest de Groep Merwede ten N. van Leerdam en het vak Everdingen (zuidelijk Lek acces) bezetten. De terugtocht voor V en VI Div. moest te 20.00 aanvangen. In hoeverre de terugtochtsvakken door C.-III L.K. zijn omschreven, is niet meer na te gaan, doch een nauwkeurige regeling daarvan is niet meer gemaakt. 2 R.H. (min 3, 4 en 6) ontving opdracht, een achterhoedestelling in te nemen aan de spoorweg van Buurmalsen naar Culemborg 2). C.-Brig. A bepaalde (behoudens uitzonderingen) als terugtochtsweg voor Vak Kesteren de weg over Maurik, Rijswijk, Culemborg, voor Vak Ochten de weg Zoelen, Buren, Buurmalsen, Beesd, Leerdam, Zijderveld, Everdingen. Hij schijnt dus onkundig te zijn geweest van het bestaan van de nieuwe ver keersweg Beesd-Vianen, daar de Z. colonnes de marsweg van Beesd over Leerdam moesten volgen. Hij liet voorts door een bataljon in Vak Kesteren en een bataljon in Vak Ochten achterhoedestellingen bezetten, resp. te Lienden en O. van Echteld, die niet vóór 14 Mei 0.30 mochten worden losgelaten. 599 0 Zie noot2) op blz. 598. 2) Bij dit regiment kwam 14 Mei 5.00 1-VI Bat.Pag. aan, dat was ingedeeld geweest bij 4-2 R.H. te Maurik en door de R.C. bij zich werd gehouden. Te 22.30 meldde C.-5-2 R.H. zich met zijn detachement terug.

NIMH | 1955 | | pagina 625