C.-VI Div. stond voor de moeilijkheid, dat de Korne (het kanaaltje van Buren naar de Linge) slechts bij Buren kon worden overschreden en dat er geen moge lijkheid meer was, om hier nog tijdig een brug bij te bouwen. Hij gaf vier afzonderlijke marswegen op, die als volgt werden bepaald: voor 6 R.I. en 1-7 R.A.: Zoelen, Rijswijk, Culemborg, Everdingen, zodat de mars- weg van Rijswijk af dezelfde was als voor de troepen uit Vak Resteren, van Brig. A; voor 32 R.I.Woerd, Buren, Zoelmond, Beusichem, Z.rand Culemborg, Zijder- veld; voor 14 R.I. (waarvan I en II reeds waren vertrokken, zodat slechts de regiments staf en 111-33 R.I. overbleven) en III-7R.A.: Drumt, Erichem, Buren (zelfde brug als 32 R.I. en Vak Ochten van Brig. A), naar Boeicop; voor 3 R.I., 6 M.C. en 18 M.C.: Wadenoyen, Geldermalsen, Tricht, Beesd, nieuwe kunstweg naar Schoonrewoerd, dus dezelfde marsweg als de troepen uit Vak Ochten van Brig. A. De inundatie was zodanig opgekomen, dat de kunstweg bij Wadenoyen onder water stond, hoewel zij doorwaadbaar bleef. Bovendien kwam de kunstweg Zoelen-Rijswijk onder water. De gevolgen waren, dat een aantal caissons en vuurmonden in de sloot terecht kwamen, zodat de Afdeling slechts met een deel van het materieel te Culemborg aankwam 2), terwijl 6 R.I. terug moest en over Buren moest marcheren, aldaar de opstopping nog vergrotende. Hiermede lopen wij echter vooruit op de uitvoering van de bevelen. C.-VI Div. liet door twee pelotons van 4-2 R.H. en een sectie van 1-VI Bat.Pag. de wegen afsluiten bij Maurik en het Amsterdam-Bovenrijnkanaal bij Rijswijk. C.-V Div. gebruikte voor de terugtocht niet de Waaldijk naar Gorinchem of de nieuw aangelegde rijksweg, die noordelijk om Gorinchem liep, doch dirigeerde 13 R.I. en II-3 R.A. J) over Beesd en de noordelijke Lingedijk naar Leerdam. 2 R.I., waarmede 1-3 R.A. werd verplaatst, marcheerde, zoals is medegedeeld, resp. over Culemborg naar het noordelijke Lekacces en over Beesd naar het zuidelijke Lekacces. 17 R.I. en III-3 R.A. moesten over Waardenburg en Beesd naar Leerdam marcheren. De colonnes van 13, 2 en 17 R.I. moesten dus tot Beesd dezelfde weg volgen; van Beesd af moest een deel der colonne van 2 R.I. dezelfde weg als onderdelen van VI Div. volgen, terwijl de colonnes van 13 en 17 R.I. van Beesd naar Leerdam dezelfde marsweg hadden als de troepen van Vak Ochten van Brig. A. Bij Buren was een opstopping te voorzien bij de enige daar beschikbare brug en hiervoor waren regelingsofficieren aangewezen. C.-V Div. gaf bevel aan 1-26 R.I., het Lingeacces te Asperen te bezetten. 600 1-26 R.I. en II-3 R.A. werden echter met machtiging van C.-III L.K. onmiddellijk na aankomst in de Groep Merwede ingezet front-west. 2) Op 14 Mei bij daglicht werden nog 9 vuurmonden uit de sloot getrokken en weggesleept.

NIMH | 1955 | | pagina 626