2-11-23 R.I., versterkt met twee secties zw.mitr., bezette met een sectie Loeve- stein, met een sectie en twee secties zw.mitr. Woudrichem en met twee secties de werken aan de Oudendijk. 3-II-23 R.I. bezette de omgeving van de forten Brakel en Poederoyen en de Stuw met sluis en rolbrug bij Poederoyensche Hoek. Te 14.00 moest een sectie worden afgestaan, die werd geplaatst bij de Spieringsluis (tegenover de Kop van 't Land) aan de westzijde van de Biesbosch. 1-II-23 R.I., versterkt met twee secties zw.mitr., bezette het Fort aan de Uppelsche dijk met omgeving en met wachten op de toegangswegen bij Almkerk en Nieuwe Dijk, terwijl een sectie met een sectie zw.mitr. werd geplaatst te Wer kendam en het fort aan het Steurgat. De 3e Comp. torpedisten had 2 detachementen grondmijnversperring, nl. Nr. 5 in de Nieuwe Merwede bij het Steurgat en Nr. 6 bij het fort bij Vuren, welke na in de vroege morgen ontvangen bevel werden gelegd en in de namiddag waren voltooid. Het detachement Biesbosch ressorteerde rechtstreeks onder de Vak C. Hierbij waren aan vaartuigen ingedeeld een sleepboot, vier kleine motorboten, 20 vletten met aanhangmotor en een logiesvaartuig. Bij het detachement waren 18 zw.mitr. (Vickers) ingedeeld; het legerde in barakken te Werkendam en was dientengevolge tijdens de aanval met luchttroepen op de Moerdijkbruggen niet op zijn oorlogs- posten in de Biesbosch. Nadat gealarmeerd was, werden van dit detachement vier zw.mitr. met bediening geplaatst te Sleeuwijk, een bij het fort Steurgat en een bij een houten brug over de Bakkerskil aan de Visschersdijk, terwijl de rest van het detachement werd belast met het afsluiten van de toegangswegen uit de Biesbosch naar de Merwededijk. De voorbereide opstellingen in de Biesbosch, waarvoor dit detachement bij uitstek geoefend was, werden dus niet ingenomen. Bij informatie en patrouilles per auto bleken geen parachutisten in de Biesbosch geland te zijn. Er werd daarna opdracht van C.-Oostfront ontvangen, het beschikbare deel van het detachement per auto naar Dordrecht te zenden. Hierna vertrokken van de totale sterkte van 150 man, twee officieren, drie vaandrigs en 80 onderofficieren en manschappen, zodat er geen officieren meer bij het overblijvende deel aanwezig waren. Dit overblijvende deel werd gebruikt voor infanteriedienst, nl. het bezetten van werkjes in de omgeving van Werkendam, het fort bij het Steurgat enz., te zamen met de sectie tirailleurs van 1-II-23 R.I. sectie zw.mitr. en een detache ment artilleristen van 24 Afd. A. Bij de 24 Afd. A. (15 1. 24) was het personeel gealarmeerd, doch de vuurmonden kwamen eerst in de loop van de dag aan. Deze werden niet in de normaalstellingen, doch in de verwisselstellingen geplaatst, die nog niet voltooid waren. In de loop van 10 Mei werden op last van de Vak. C. de drie Bt.Cn. en ongeveer 100 man van de Afdeling naar Werkendam gezonden, ter vervanging van de naar Dordrecht gezonden torpedisten. C.-Vak Sleeuwijk belastte te 15.00 C.-M.C.-11-23 R.I. met het bevel over de bij Werkendam en W. daarvan geplaatste troepen. 603

NIMH | 1955 | | pagina 629