Te ongeveer 5.00 waren volgens de binnengekomen berichten door de Duitsers bezet: Coevorden, Ootmarsum, Oldenzaal, Neede, Winterswijk, Westervoort (pantsertrein), Roermond. Pantsertreinen waren gemeld tussen Oldenzaal en Hengelo, op station Lichten voorde, te Terborg en Westervoort; bovendien had een pantsertrein de brug bij Oeffeit (Gennep) overschreden, welke door verraad in handen van de vijand zou zijn gevallen. Te 4.40 werd van de O.L.Z. het telexbevel „vernielen" ontvangen en aan de ondercommandanten doorgegeven. Tussen 5.00 en 6.00 vernam de C.V., dat de bruggen over het Maas-Waalkanaal bij Heumen en Malden niet gesprongen waren en in handen van Duitsers waren gevallen, bij Heumen van 80 man in burgerkleding en 2 in marechaussee-uniform. Later meldde C.-Brig. B, dat de brug bij Malden was heroverd en vernield en dat om de brug bij Heumen werd gevochten 1). Nijmegen was te 7.00 bezet. Te 8.00 was de vijand te Zutphen (pantsertrein) en Doesburg en waren, volgens de berichten 2 Duitse pantsertreinen bij Westervoort, waar de brug was gesprongen, weder in O. richting teruggereden. Op de weg Heien-Boxmeer trok de vijand over een pontonbrug over de Maas. Te 9.00 was Dedemsvaart bezet. Pantserwagens waren tot nu toe gemeld bij Zutphen en Gorssel, alsmede bij Pannerden. Volledigheidshalve zij vermeld, dat de C.V. geleidelijk berichten ontving omtrent luchtbombardementen op de vliegvelden Ypenburg, Waalhaven, Valkenburg, Gilze-Rijen, Soesterberg, Hilversum, Schiphol en omtrent het landen van duizen den parachutisten te Delft, 's-Gravenhage, Moerdijk, het Eiland van Dordrecht, het landen van watervliegtuigen op de Maas te Rotterdam en gevechten om de Maasbrug. Een juist inzicht in hetgeen zich in de rug van het Veldleger afspeelde, bestond echter nog niet. De volgende bevelen werden ontvangen en gegeven. Te 5.00 werd per codewoord door de O.L.Z. bevolen, alle vreemdelingen te interneren, welk bevel aan de ondercommandanten werd doorgegeven. Aan alle burgemeesters werd bevolen, de luchtbeschermingsdienst onverwijld in werking te stellen. Te 6.45 gelastte de O.L.Z. de evacuatie der burgerbevolking en het vee, te ongeveer 8.30 gevolgd door bevel tot ontruiming der gestichten, alles in de ge bieden van de Valleistelling, Betuwestelling en Maas-Waalstelling. Te 7.15 werd het inmiddels ontvangen bevel tot evacuatie in de Peel-Raam- stelling aan C.-III L.K. doorgeseind. Te 9.00 gaf de C.V. bevel, de afsluitlijnen voor tegenhouden van de burger bevolking te doen bezetten. 38 i) Omtrent de brug bij Hatert, die niet was vernield en door de Duitsers was veroverd, kwamen geen berichten binnen.

NIMH | 1955 | | pagina 62