Een sectie met een sectie zw.mitr. bezette aanvankelijk het werk bij de kruising van de spoorweg en de Diefdijk, doch werd spoedig verplaatst naar het Hellouwsche stoomgemaal (midden tussen Gellicum en het fort aan de Nieuwe Steeg), waar veld- werkjes met front-zuid werden bezet. 2-III 23 R.I. nam stelling bij Ackooi, Renooi en Gellicum. Deze compagnie en de sectie bij genoemd stoomgemaal vormden de verbinding met de door Brigade G voorlopig bezette Lingestelling, waarvan de rechter vleugel van 111-25 R.I. zich bij Rumpt bevond. 11-13 R.A. stond in stelling ten N.W. van Heukelum, 111-13 R.A. ten N.W. van Leerdam. De cp. van de Vak C. bleef gevestigd te Leerdam. De gebeurtenissen op 10 Mei, die, behalve het uitbreken van de oorlog, invloed uitoefenden op de bezetting van de Groep Merwede, waren: - de overval met luchttroepen bij Moerdijk en Dordrecht; - het doortrekken van de Lt.Div. door de Groepen Sleeuwijk en Arkel; - de voorlopige bezetting van de Lingestelling door Brig. G en de terugtocht van III L.K. op de Maas. Uit hetgeen bij Vak Sleeuwijk is medegedeeld, bleek reeds, dat de Vak C. de westelijke toegangsweg tot zijn vak bij Werkendam deed afsluiten door infanterie, artilleriepersoneel en torpedisten, terwijl hij voorts de toegangen uit de Biesbosch naar de Merwededijk en het eind van de kunstweg tegenover De Kop van 't Land deed bezetten. Als gevolg van de opdracht van de C.V., waarvan de Groeps-C. te 9.40 kennis kreeg, werd 111-13 R.I. na aankomst te Hedel onmiddellijk te voet en met auto's doorgezonden naar Vak Sleeuwijk, om dit te versterken. Het doortrekken van de Lt.Div. en het terugtrekken van III L.K. hadden tot gevolg, dat de veiligheid van Groep Sleeuwijk belangrijk minder werd, terwijl deze Groep, hoewel beschermd door de Biesbosch, toch plotseling dicht bij het strijdtoneel te Dordrecht kwam te liggen. In de nacht van 10 op 11 Mei kwam 111-43 R.I., van de Groep Betuwe van de strategische beveiliging per spoor te Leerdam aan, terwijl daarna nog kleine groepen van dit bataljon binnendruppelden. Op 11 Mei konden dus de Vakken Sleeuwijk en Arkel worden versterkt. Reeds vroeg in de morgen werd bij Middelkoop, 4 km ten O. van Meerkerk, een Nederlands vliegtuig van V Ja.V.A. afgeschoten. De beide inzittende ser geanten redden zich per parachute en berichtten het bombardement van Ypenburg. Bij Vak Sleeuwijk is reeds medegedeeld, dat C.-Oostfront (te 10.30) opdracht gaf, het detachement Biesbosch met spoed naar Dordrecht te zenden, waar de toestand critiek was. Er kwamen daarna berichten binnen, dat er in de Biesbosch parachutisten werden afgeworpen, weshalve C.-Vak Sleeuwijk om een compagnie wielrijders vroeg, die hem aanvankelijk niet kon worden verstrekt. 605

NIMH | 1955 | | pagina 631