Dit bericht is aan de C.V. gemeld, die 3-2 R.H. ter beschikking stelde van Groep Merwede ter indeling bij Vak Sleeuwijk. De E.C. trok intussen zonder nadere bevelen af te wachten met zijn eskadron naar Sleeuwijk en deelde de Vak C. mede, dat hij aan de det.C. te Heusden had medegedeeld, dat hij het laatste onderdeel van III L.K. was en opdracht had, de bruggen achter zich op te doen blazen, dat de C. van het dekkingsdetachement, nadat de bruggen waren vernield, de barakken had verbrand en op Sleeuwijk was teruggetrokken. De mogelijkheid, bij Heusden contact met de Brabantse wal te houden, was hiermede opgeheven. Het det. Heusden werd ingedeeld bij Vak Sleeuwijk. Bij Heukelom was een brug over de Linge in aanbouw, waarmede I-Dep.G.Tr. uit Schoonhoven was belast. De C. van dit bataljon berichtte op 11 Mei te 9.00 aan de D.E.V., dat hij geen personeel meer beschikbaar had om de brug te vol tooien, in verband waarmede hij machtiging ontving, om C.-Groep Merwede te verzoeken, voor het afmaken van de brug (door burgeraannemers) zorg te dragen. Voor zoveel na te gaan is deze brug niet voltooid. In Almkerk bleek een detachement van 5 onderofficieren, 155 man en 123 paarden van het op 1 Mei gemotoriseerde K.R.A. te zijn aangekomen, die op last van de C.V. later op de dag via Gorinchem en Gouda naar Leiden werden ge zonden. In de late namiddag werd C.-Brig. G belast met het bevel over de Groep Mer wede (aankomst 19.00) en tevens kwam C.-25 R.I. van deze brigade ter beschik king. Deze laatste werd nu belast met het bevel over Vak Leerdam en het nieuw gevormde Vak Heukelum. De Groep Merwede werd onttrokken aan het bevel van C.-Oostfront en kwam rechtstreeks onder de C.V. te staan. Op deze dag begonnen reeds via Keizersveer afdelingen van de Peel Div. uit Noord-Brabant aan te komen, die in Gorinchem werden verpleegd. Te 11.00 kwamen berichten binnen omtrent aankomst van de Ve Divisie aan de Waal. Te 15.00 werd bericht ontvangen, dat nabij Hardinxveld een hospitaalschip in de lucht was gevlogen als gevolg van door vliegtuigen gelegde mijnen; een officier en 5 man waren gered. C.-Vak Arkel ontving opdracht, te doen patrouilleren over Hardinxveld- Giessen-Nieuwkerk in verband met berichten over parachutisten ten westen van de Groep. Wij zullen thans meer in detail nagaan, wat er in Vak Sleeuwijk was gebeurd. 111-13 R.I., waarvan de 3e Compagnie was ingedeeld bij het detachement Werkendam, bezette met de andere compagnieën het fort Uppelsche dijk met om geving en het werk aan de Bakkerskil, alsmede de tussengelegen opstellingen. Van 1-II-23 R.I., waarvan een sectie bij het detachement Werkendam bleef, bezette een luitenant met twee secties de in de inundatie droog blijvende strook bij Klootwijkhoeve, waar veldwerkjes waren aangelegd, terwijl de C.C. door de 607

NIMH | 1955 | | pagina 633