overblijvende sectie de opstellingen tussen de 2e Compagnie en het fort aan de Uppelsche dijk deed bezetten. Er waren dus nu drie vakken, van oost naar west 11-23 R.I., 111-13 R.I. (min 3) en Detachement Werkendam 1). Te 10.00 gaf de Vak C. opdracht aan de luitenant te Klootwijkhoeve, zich met een sectie per auto te begeven naar Hank (ten N. van Keizers veer), teneinde parachutisten, die uit een afgeschoten vliegtuig waren afgesprongen in de Biesbosch, onschadelijk te gaan maken. Daar het eb was, kon de luitenant, die een mitrailleur had geleend van detache ment Keizersveer, de Biesbosch niet in, zodat hij onverrichter zake terugkeerde. 3-2 R.H. ontving opdracht, een peloton te plaatsen te Giessen en een te Nieuwen- dijk en de wegen naar het zuiden te bewaken. De rest van het eskadron bleef te Sleeuwijk. De sectie wielrijders) van 1-23 R.I., die op last van C.-Groep Merwede ter beschikking gesteld moest worden, meldde zich te 12.30 te Sleeuwijk. Zij kreeg opdracht, via Werkendam en Anna Paulowna-hoeve parachutisten te gaan op sporen op het eiland, waarop zich de hoeve Malta bevond. C.-Groep Sleeuwijk zond eveneens C.-3-III-13 R.I. met twee sectiën, C.-3-24 Afd. A. met 10 man en een patrouille van 3-2 R.H. er op uit, terwijl C.-2-24 Afd. A. met een patrouille per motorboot van de torpedisten door de Nieuwe Merwede naar de Amer werd gezonden, teneinde de parachutisten het ontsnappen aan de zuidzijde van de Biesbosch te beletten. Een vrachtauto met handgranaten werd achterna gezonden. De verschillende patrouilles hebben onder leiding van C.-3-III-13 R.I. nage noeg de gehele verdere dag gezocht naar parachutisten. Via Hoeve Willem III en Willem II werden deze tenslotte opgespoord. 14 parachutisten werden ingesloten en gevangen genomen, terwijl er bovendien een werd gedood en een verdronk. De patrouilles keerden in de late avond terug en de gevangenen werden via Gorinchem afgevoerd. De patrouille te water constateerde, dat de Kop van 't Land in eigen hand was en dat Lage Zwaluwe geheel was uitgestorven. Zij nam geen Duitsers waar en keerde des avonds in Werkendam terug. In de middag hadden de Duitsers enige magnetische mijnen in de Merwede gestrooid. Een hospitaalschip liep, zoals reeds gemeld, op een daarvan en vloog de lucht in. De in de Waal bij Tiel aanwezige, van de bewaking bovenrivieren afkomstige, marineschepen Hr.Ms. Tyr (rivierkanonneerboot), Hr.Ms. Cressy (defensiesloep) en Hr.Ms. Christiaan Cornelis (torpedoboot) hadden te 11.30, nadat de brug bij Tiel was afgebroken, opdracht ontvangen, zich te begeven naar Gorinchem en zich ter beschikking te stellen van C.-Groep Merwede (te Meerkerk). De schepen werden te 18.30 en 19.00 te Gorinchem doorgeschut, waar toen reeds 608 1) De gegevens zijn onvolledig, doch in hoofdzaak is deze bezetting wel juist.

NIMH | 1955 | | pagina 634