paniek heerste, en voeren door het Merwedekanaal naar Meerkerk, waar de C. zich te 21.00 meldde. Hij ontving opdracht, de mijnversperringen bij Loevestein en Werkendam te doen bewaken. De C. stelde, in verband met de geringe manoeuvreerruimte op de Merwede, voor, bewaking beneden Moerdijk te doen uitvoeren of de schepen ter beschikking te stellen van C.-Marine, waarop niet werd ingegaan. De schepen voeren terug naar Gorinchem en de C. pleegde overleg met de kantonnementscommandant aldaar (C.-I-23 R.I.), waarna Hr.Ms. Tyr en Cressy in de morgen van 12 Mei bij Loevestein ligplaats namen, Hr.Ms. Christiaan Cor nells bij Werkendam. c. GEBEURTENISSEN OP 12 MEI 1940 Te ongeveer 7.00 gaf C.-Groep Merwede aan een kapitein van zijn staf op dracht, verband te gaan opnemen met C.-Lt.Div., teneinde de toestand bij die divisie te vernemen. Uit die verkenning bleek, dat te Noordeloos de staf van de divisietrein, in Goudriaan de I.M.T. en A.M.T., te Nieuwpoort de Vb.A. en in Ottoland 5 C.A.At. waren opgesteld. Te 7.45 werd Bleskensgraaf uit de lucht gebombardeerd, werd de munitietrein van 2 R.H.M. vernietigd en tevens de noordelijke weg door die plaats onbruikbaar. Het gelukte de kapitein eerst te 13.00 C.-Lt.Div. te vinden te Bleskensgraaf. Uit de mededelingen bleek, dat 1 R.W. een verdedigend front vormde aan de Noord, dat de rest van de divisie bezig was, het Eiland van Dordrecht van vijand te zuiveren en oprukte tegen de spoorweg Dordrecht-Willemsdorp, terwijl onder delen uit de Groep Kil van het Zuidfront-Vg.Holland aan het Wieldrechtsche veer oprukten, teneinde de Lt.Div. gelegenheid te geven, in de richting van Rotterdam op te rukken. Intussen waren bij Gorinchem aangekomen het detachement grondmijnver- sperring uit Lent met de zoeklichtboot K.P.T. 2 met 35 reserve mijnen en boven dien het personeel van de grondmijnversperring Ochten met het varend materieel. Te 9.40 gaf de C.V. opdracht, een verkenning te doen uitvoeren in de richting Moerdijk. Ter uitvoering hiervan werd door C.-Vak Sleeuwijk de luitenant, C. van 2-24 Afd. A. aangewezen en de vaandrig van 3-III-13 R.I., die reeds de vorige dag had deelgenomen aan de actie in de Biesbosch en die ook reeds gevangenen naar Gorinchem had gebracht en juist was teruggekeerd. De uitvoering van deze ver kenning wordt hierna medegedeeld. Tevens werd door C.-Groep Merwede te 13.45 de C. van de 23 Bt. 6 veld naar C.-Lt.Div. gezonden, vermoedelijk tot het mededelen van gegevens over de uit te voeren verkenning. In de loop van de morgen trokken weder verschillende officieren, onder- 609 (Zie schets/kaart Nr. C. 25)

NIMH | 1955 | | pagina 635