Diep hadden gelegd. Met drie gevorderde auto's is hij daarop langs een grote omweg over Hellevoetsluis, Brielle, Maassluis, 's-Gravenhage, Gouda en Schoon hoven eindelijk op 13 Mei tegen middernacht te Meerkerk aangekomen en daarna naar Gorinchem vertrokken, waarheen de Groep Sleeuwijk inmiddels was terug getrokken. De commandant van Hr.Ms. Christiaan Cornelis heeft, toen reparatie van het schip veel tijd bleek te zullen vorderen, de kanonnen gedemonteerd en overge geven aan de kapitein der pontonniers te Numansdorp. Zoveel mogelijk bagage, geweren en munitie deed hij op een vrachtwagen laden en aldus meldde hij zich met zijn personeel bij de commandant der maritieme middelen te Hellevoetsluis, nadat de torpedoboot was opgeblazen. Het munitieschip, waarvan hierboven sprake is, had de volgende voorgeschie denis. Op 11 Mei 9.00 was een colonne van drie auto's met 12 ton munitie voor 7 veld door het artilleriecommando Vg.Holland over Gouda, Utrecht, Vianen, Meerkerk en Gorinchem gezonden met verdere bestemming via Sliedrecht, Papendrecht, Dordrecht naar 's-Gravendeel (Groep Kil van het Zuidfront-Vg.Holland). C.-I-23 R.I., tevens Kantonnementscommandant te Gorinchem, wetende, dat de verdere route onveilig was, had met C.-Groep Kil overleg gepleegd en besloten, het transport verder te water te doen vervoeren. De munitie was in het motor vrachtschip „Twee Gezusters" onder schipper van Meeteren geladen, op het schip was personeel van het V.L.S. Korps vaartuigendienst uit Gorinchem geplaatst, en te 18.00 was afgevaren over de Merwede naar Dordrecht. C.-Groep Spui had intussen, toen de munitie uitbleef, - op verzoek van C.-Groep Kil - twee vaar tuigen, de Amer en de Vooruit, van V.L.S.K. Vaartuigendienst Haringvliet-oost uit Numansdorp gezonden naar Gorinchem, die, na op de Merwede hevig te zijn beschoten, daar aankwamen toen het munitieschip reeds onderweg was. Dit schip had door hevig vuur niet onder de bruggen over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht kunnen doorvaren en was op 12 Mei naar Werkendam terugge keerd, nadat de nacht in Dordrecht was doorgebracht. Op verzoek van C.-Groep I Kil was het daarop door de Nieuwe Merwede en het Hollandsch Diep naar 's-Gravendeel gezonden met de genoemde torpedoboot als bescherming. Als be manning van het munitieschip waren nu medegezonden, behalve schipper van Meeteren, twee sergeanten en een matroos van V.L.S.K. Vaartuigendienst en een dpi. pontonnier van IV-S.B.T. Bij de reeds vermelde beschieting in de Dordsche Kil was schipper van Meeteren dodelijk getroffen en de pontonnier gewond. Desniettegenstaande had het niet gewonde personeel met het schip Strijensas weten te bereiken en de munitie af gegeven, die nog tijdig haar bestemming bereikte. In het Vak Sleeuwijk werd te 19.00 het artilleriepersoneel uit Werkendam naar de batterijen teruggezonden, die werden bemand en tot vuren gereed gemaakt. In de loop van 12 Mei waren verschillende detachementen uit Noord-Brabant 612

NIMH | 1955 | | pagina 638