door de Groep gekomen, die allen naar Gorinchem waren overgezet. Hun verhalen hadden de stemming zenuwachtig gemaakt en dit had zich ook op de bevolking overgeplant. De meest dwaze geruchten deden de ronde, die bij onderzoek on gegrond bleken. Zo werd beweerd, dat zich 60 Duitsers in een schip met hooi hadden verborgen, waarop een sterk detachement werd aangewezen om onder bewaking het schip te doen lossen. In huizen zouden Duitsers verborgen zijn en een batterij zou door 60 Duitsers bezet zijn. Uitgebreide patrouillegang werd inge steld. Bij 2-II-23 R.I. kwam een bericht binnen, dat parachutisten in burger kleding in de richting Oudendijk waren getrokken. Daarheen uitgezonden pa trouilles zagen elkaar voor vijand aan en openden het vuur. Te 19.00 kwam een kapitein van St.-23 R.I. in een autobus met twee soldaten bij C.-2-II-23 R.I. en deelde mede, dat in Woudrichem 50 Duitsers in burger kleding in huizen verborgen waren en dat hij de wacht aldaar opdracht had ge geven, de straten schoon te vegen. Hij verzocht twee secties in de autobus te doen plaats nemen, om daarmede een artilleriestelling bij Werkendam, die door de Duitsers bezet was, te gaan heroveren. Tijdig vóór zijn vertrek kwam er echter bericht, dat dit verhaal niet juist was. Te Woudrichem hadden pontonniers, grenadiers en personeel van de vaar- tuigendienst op elkaar geschoten, waarbij twee gewonden waren gevallen. Patrouilles van 3-2 R.H. stelden vast, dat door Geertruidenberg en Oosterhout voortdurend Duitse pantserwagens heen en weer reden, terwijl hun bleek, dat het detachement van 3 G.B. te Geertruidenberg niet meer aanwezig was. De 27e Afd. A., op bevel van de groepscommandant in de nacht van 12 op 13 Mei naar Woudrichem gezonden, kwam nabij deze plaats in stelling met hoofd richting oost. In de Groepen Arkel en Leerdam had de gewijzigde indeling en bezetting haar beslag gekregen. Te 15.00 kwam te Gorinchem het detachement 5-2 R.H. aan, dat, zoals reeds werd medegedeeld, verband moest gaan opnemen met de Franse troepen, die volgens de gegevens in 's-Hertogenbosch moesten zijn. Bij aankomst had dit eskadron een luchtaanval te doorstaan, waarbij een motor met zijspan verloren ging, terwijl enige mannen door shock niet meer in staat waren, verder mede te gaan. Te Gorinchem heerste bij de aankomst door de verhalen der Peeltroepen een zenuwachtige stemming en, daar het nieuw uitgegeven wachtwoord bij het eskadron niet bekend was, werden de E.C. en een luitenant geruime tijd vast gehouden, verdacht van verraad. 'Van C.-I-6 R.I. en anderen vernam de E.C., dat 's-Hertogenbosch door de Duitsers was bezet, terwijl de directeur van het postkantoor te Waalwijk en andere burgers, die zich op het kantonnementsbureau kwamen melden, mededeling deden van gemotoriseerde colonnes in de Langstraat en de bezetting van Oosterhout. Het duurde zeer lang, vóórdat de E.C. verbinding kon krijgen met C.-III L.K., om hem de verkregen gegevens mede te delen. 613

NIMH | 1955 | | pagina 639