Nadat C.-III L.K. te 5.00 telefonisch aan de C.V. had medegedeeld, dat III. L.K. marsvaardig was en de wenselijkheid had betoogd, nu reeds te doen afmarcheren, had de C.V. machtiging gegeven, de treinen te doen afmarcheren, doch zich in verbinding gesteld met de O.L.Z. Deze wilde toen nog geen bevel voor afmars geven, zodat de C.V. zijn aan C.-III L.K. gegeven machtiging ten aanzien van de treinen had moeten herroepen. Te ongeveer 7.00 werd echter door de O.L.Z. bevel gegeven, III L.K. en Lt.Div. onverwijld te doen teruggaan, zonder dat nog wijziging werd gebracht in de te volgen routes. Hieruit zou kunnen blijken, dat te 7.00 bij de O.L.Z. nog niet vol doende bekend was, hoe de toestand bij de Moerdijk was. De machtiging werd onmiddellijk telefonisch aan C.-III L.K. doorgegeven. De O.L.Z. stelde de onderdelen van de Varende pontontrein, de Schipbrugtrein en de Veerdienst, die ingeschakeld waren in het bruggenplan, onder bevel van de C.V. Het hoofd van de Sectie V.4 (diensten te water) van het H.K.V. werd daarop door de C.V. te 7.00 ter beschikking van C.-III L.K. gesteld, teneinde bij onver wachte gebeurtenissen onmiddellijk te kunnen ingrijpen. Te ongeveer 9.30 werd door de O.L.Z. per telex bevolen, dat in verband met vermeestering van de Moerdijkbruggen door de Duitsers geen onderdelen van de Lt.Div. over Moerdijk konden rijden, doch dat deze zich allen over de bruggen bij Keizersveer en Drongelen naar Gorinchem e.o. moesten begeven, waar Lt.Div. onder bevel van C.-Vg.Holland zou treden, teneinde zo nodig te worden ingezet voor bezetting van het Merwedefront tussen Gorinchem en Dordrecht. Een bataljon wielrijders moest zo spoedig mogelijk naar Gorinchem worden gedirigeerd. Te 9.15 gaf de C.V. bevel aan C.-III L.K., een bataljon infanterie naar Vak Sleeuwijk van de Groep Merwede te zenden, waarvoor werd aangewezen III-13RI. Aanleiding hiertoe waren berichten over het landen van vliegtuigen in de Biesbosch. Te 9.35 berichtte C.-II L.K., dat 4 R.H. terug ging van Eerbeek over Woeste Hoeve, Deelen en Oosterbeek 1). Te 10.00 meldde een bericht van het A.H.K., dat 4 vliegtuigen waren geland bij radio Kootwijk. De C.V. gaf C.-IV L.K. opdracht, 1 R.H. daartegen in te zetten (het bericht bleek later onjuist). Te 10.30 kwamen gunstige berichten binnen omtrent de gevechten aan het Maas-Waalkanaal. Daarentegen meldde de T.B.O., dat de IJssel bij Westervoort door de Duitsers was overschreden en dat onze troepen in de oostrand van Arnhem stand hielden, welk bericht te 10.49 werd gevolgd door de mededeling, dat het fort Westervoort was gevallen. Te 11.00 werd gemeld, dat ongeveer 1000 Duitsers door Arnhem oprukten in de richting Velp, Apeldoorn en Oosterbeek, spoedig gevolgd door het bericht, dat Dieren was gevallen en dat de brug bij Arnhem was gesprongen. Op een niet met juistheid bekend tijdstip (vermoedelijk omstreeks 11.00) be richtte de Chef Staf Landmacht van het A.H.K. aan de C.V., dat de Fransen met 39 Het betrof hier slechts een eskadron.

NIMH | 1955 | | pagina 63