De brug kon op de zuidoever worden afgesloten door pantserdeuren, terwijl op de noordelijke toegang een aspergehindernis was geplaatst. Ten N. van de brug was 114 Bt.Lu.A. (6 cm tl.) opgesteld, welke batterij in de avond van 10 Mei werd verplaatst naar Gorinchem. Op 10 Mei had het detachement te 4.45 de opstellingen bezet en de C. had in de loop van de dag bij de papierfabriek hulpaffuiten voor vuur van de zw.mitr. tegen luchtdoelen doen vervaardigen. Na geen gehoor te hebben kunnen krijgen met het detachement bij de Moerdijk- bruggen, vernam de C. te 8.00, dat de Moerdijkbruggen in Duitse handen waren. Delen van de Lt.Div. overschreden na 10.00 de brug. In de avond waren drie uit een neergeschoten vliegtuig buitgemaakte Duitse mitrailleurs met munitie beschikbaar gekomen en ingedeeld. Op 11 Mei te 3.00 kwam 6-2 R.H. op bevel van C.-III L.K. het detachement versterken. De E.C. bracht de opdracht mede, dat de brug zo lang mogelijk moest worden opengehouden, doch niet in 's vijands handen mocht vallen. De E.C. stelde zich onder bevel van de detachementscommandant en, nadat het eskadron enige rust had genoten, werden twee pelotons ten N. en twee pelotons ten Z. van de brug geplaatst. De zuidelijke bleven voortdurend in stelling, de noordelijke plaatsten piketten, terwijl door regelmatige aflossing allen met de gevechtsopstellingen vertrouwd werden gemaakt. Nadat des morgens was vernomen, dat Duitse troepen te 's-Hertogenbosch zouden zijn aangekomen en tevergeefs verband was gezocht met het detachement te Heusden, vernam de C. te 12.00 van C.-Vak Sleeuwijk, dat de bruggen aldaar waren vernield. Te 14.00 wierp een Duits vliegtuig bommen af, waarschijnlijk gemunt op enige, op de zuidelijke oprit opgestelde, vrachtauto's van Philips, die machines voor defensiedoeleinden en archieven naar Zuid-Holland vervoerden. Een auto ge raakte in brand, een 2e auto kantelde en de grote waterleidingbuis naar het Land van Altena werd plaatselijk verbrijzeld. Een zw.mitr., die op het vliegtuig vuurde, werd vernield, doch niemand werd gewond. In de betonweg waren trechters ge slagen van 4 m middellijn en 2 m diepte. De beschadigde en gekantelde auto's zijn later van veel nut geweest, daar zij dekking boden aan troepen, die over de brug naar de gevechtsopstellingen op rukten. Op 12 Mei werd de strijd tegen vliegtuigen voortgezet en in totaal werden drie vliegtuigen neergeschoten. Sedert 11 Mei kwamen voortdurend kleinere of grotere groepen van de Peel Div. over de brug. De detachementscommandant deelde een gedeelte hiervan in bij zijn detachement. Omstreeks 13.00 passeerden 11-29 R.I. en delen van 111-14 R.I. 615 Het eskadron telde twee officieren, twee kornets en ongeveer 130 onderofficieren, korporaals en soldaten.

NIMH | 1955 | | pagina 641