d. GEBEURTENISSEN OP 13 MEI 1940 Ten z. van de merwede Wij zullen eerst de gang van zaken bij het detachement Keizersveer en verder oostelijk aan de Bergsche Maas nagaan. In de vroege morgen stootte een patrouille van 3-2 R.H., uitgezonden op last van C.-Vak Sleeuwijk, even ten O. van Raamsdonksveer op een Duitse paw., die halt hield en waaruit handgranaten werden geworpen, zonder verliezen te ver oorzaken. Terwijl het bouwen van de noodbrug aan de gang was, verscheen te ongeveer 8.00 bij C.-5-2 R.H. een reserve hoofdofficier van de generale staf, die opdracht van de O.L.Z. had, verband met de Fransen te Breda op te nemen. Deze was zeer ontstemd, toen hij vernam, dat doortocht per auto door de gestelde asperge-hindernissen niet mogelijk was en wenste geen gebruik te maken van het aanbod, hem achterop een motor naar Breda te vervoeren. C.-5-2 R.H. kreeg van zijn eigen patrouille eerst zeer laat bericht. De gegevens kwamen er op neer, dat Oosterhout bezet was en dat er Duitse pantsertroepen in de Langstraat waren. De luitenant besloot nu, over Made in de richting van Breda door te stoten. Zijn detachement bestond uit twee pelotons, vervoerd op auto's, een sectie zw.mitr. in motoren met zijspan en een sectie pag. Het passeerde te 13.00 de brug te Keizersveer en reed naar de noodbrug. Een motorpatrouille, waarvan de motoren over de aspergehindernis waren getild, reed naar Geertruidenberg en spoedig keerden de voorste rijders terug met bericht, dat zich te Raamsdonksveer Duitsers bevonden. Het detachement was inmiddels naar de kunstweg opgerukt met voorop de wachtmeester, commandant van de sectie pag. in een motorzijspan met lt.mitr., gevolgd door de beide stukken pag. De stukken werden eerst bij pl. 14.5 in stelling gebracht, doch later vooruit gebracht tot de knik in de weg bij kp. 15, terwijl het detachement zich tot het gevecht ontwikkelde bij kp. 14.5. De C. van de sectie pag die bij de spoorwegovergang bij halte Raamsdonksveer enige Duitsers waar nam, deed met de lt.mitr. het vuur openen. Spoedig daarop werd het vuur door de Duitsers beantwoord. Op de dijk, ten O. van Raamsdonksveer bleek een lange auto-colonne te staan, waarvan de inzittenden snel dekking zochten achter de dijk en achter huizen, waarachter ook de pantserwagens zich opstelden. Met het pag. werd gevuurd op een huis, waarachter Duitsers zich hadden gedekt en uit gegil en geschreeuw werd afgeleid, dat verliezen waren toegebracht. Een der stukken pag. werd geraakt en drie huzaren werden gewond. De detachementscommandant trok uit het sterke vijandelijke vuur de conclusie, dat de weg versperd was en besloot, het gevecht af te breken. Hij gaf te 13.45 op dracht aan de C. van de sectie pag., de terugtocht te dekken, hetgeen door de 617 (Zie schets/kaarten Nr. C. 26 en D. 2)

NIMH | 1955 | | pagina 643