flinke wachtmeester en zijn mannen zeer goed is uitgevoerd, waarbij echter een motor met zijspan en een solomotor moesten worden achtergelaten. Het verkenningsdetachement was te 15.45 weder verzameld te Hank, waar de E.C. per postduif bericht zond aan C.-III L.K. en telefonisch nadere bevelen vroeg. Hij kreeg opdracht, aan te sluiten bij 2 R.H., nadat zijn detachement vol doende rust had gehad. Te 21.00 was het eskadron te Culemborg. De Duitsers bij Raamsdonksveer waren inmiddels spoedig nadat het ver kenningsdetachement de brug had overschreden, ter weerszijden van de kunstweg in de richting van de brug voorwaarts gegaan. Op de zuidoever voerde C.-6-2 R H. het bevel over de Nederlandse troepen, die zich in de gevechtsopstellingen bevonden, terwijl de C. van het dekkingsdetache ment op de noordoever het bevel voerde. Hij had zich de luitenant-adjudant van IH-14 R.I. als adjudant toegevoegd. Er bestond goede telefonische verbinding tussen de beide commandanten. Ten Z. van de brug bevond zich van west naar oost een groep van het detache ment Keizersveer, op 150 m daar vandaan, doch nog ten W. van de weg een afdeling bestaande uit personeel van 1-3 R.I.1-6 R.I., 11-29 R.I., G.B.J., 3 G.B., 6 G.B., een peloton van 6-2 R.H. en een groep van det. Keizersveer, te zamen ruim 100 man met 14 lt.mitr., waarbij een luitenant van 6 R.I. en een van 3 G.B. het bevel voerden. Ten O. van de kunstweg bevond zich een peloton van 6-2 R.H. onder een kornet en een groep van het detachement Keizersveer. Een staande patrouille beveiligde op de O.vleugel. Op 200 m vóór en uitwaarts van het front, onmiddellijk W. van het waterloopje de Kil, bevonden zich drie mitrailleurgroepen onder bevel van een luitenant van 11-26 R.I. achter een laag dijkje. Ten N. van de Maas was ten W. van de brug over een breedte van 500 m het detachement uit Geertruidenberg en een peloton van 6-2 R.H. opgesteld, terwijl ten O. van de brug een peloton van 6-2 R.H. stond. De kunstweg naar Geertruidenberg, in ophoging aangelegd, belette voor het W.deel der stelling het uitzicht ten O. van de weg en omgekeerd. De zuidelijke kazemat opende het eerst het vuur op motorrijders en een vracht auto, waarvan de kap werd weggeschoten. De zw.mitrailleur uit kazemat-noord werd over de brug naar de zuidoever overgebracht. Langzamerhand ontwikkelde zich het gevecht, eerst met het kanon en de zw. mitr. op grote afstand, daarna met de lt.mitrs. Er vielen enige gewonden, die werden afgevoerd, voorlopig naar de ruimte, onmiddellijk achter het Z. bruggen hoofd onder het brugdek. De detachementscommandant deed te 14.40 het peloton van 6-2 R.H. dat ten N. van de Maas en west van de brug was opgesteld, naar de zuidoever gaan, dat ten O. van de kunstweg werd ingezet. De Duitsers werden in front vrijwel tot staan gebracht, doch breidden zich naar het oosten uit. De detachementscommandant zond daarom het detachement uit Geertruiden- 618

NIMH | 1955 | | pagina 644