berg naar de zuidoever, om de opstellingen aldaar naar het oosten te verlengen. Dit slaagde erin om, gedekt door de pantserdeuren en omgevallen vrachtauto's, zonder bevuurd te zijn, de Z. oever te bereiken en stelling te nemen, doch, daar er geen loopgraven op dat terrein waren aangelegd, moesten de mannen zich in graven. Twee mitrailleurgroepen waren door C.-6-2 R.H. naar het westelijk stelling gedeelte gezonden, omdat de vijand daar naar het westen uithaalde. Te 16.00 begon mitrailleurvuur op de N. oever te vallen. De det.C. gaf kort daarna opdracht aan het ten O. van de brug opgestelde peloton van 6-2 R.H., de brug te overschrijden en op de uiterste westvleugel stelling te nemen. Een mitr. groep bleef op de noordoever, doch de rest van het peloton bereikte de pantser deuren op de zuidoever, die onder vuur door de kleine opening werden gepasseerd. Het peloton nam in een niet versterkt terreindeel stelling en dekte zich zo goed mogelijk. De vijand bleek daar reeds op 100 a 200 m voor de stelling te zijn genaderd en oefende sterke druk uit. Terwijl reeds eerder mortiervuur was ontvangen, werd te ongeveer 18 00 artillerievuur op de stelling gelegd, evenals op de noordoever. De artillerie (10.5 houwitser) stond opgesteld nabij de halte Raamsdonksveer en vuurde tot 20.00, waarbij nu en dan een vuurpauze van 10 minuten intrad. Gedurende die tijd werd het mortiervuur op de stelling eveneens voortgezet. De druk van de vijand werd tenslotte zo groot, dat de detachementscommandant te ongeveer 19.45 bevel gaf om terug te gaan. Het werd door C.-6-2 R.H. aan zijn ondercommandanten doorgegeven, doch heeft niet allen bereikt. Deze terugtocht is echter kunnen worden uitgevoerd en daarna is te ongeveer 20.45 de brug vernield, waarna de C. van het dekkingsdetachement de verschillende onderdelen van zijn detachement terugzond naar Sleeuwijk. In totaal waren de verliezen één dode en ongeveer 40 gewonden. De goede leiding en het initiatief van de detachementscommandant, die krachtig werd bijgestaan door de C. van 6-2 R.H., hebben het mogelijk gemaakt, de brug open te houden voor de uit Noord-Brabant terugtrekkende troepen en voor ver kenning van de opmars van de Duitsers. Op last van C.-Vak Sleeuwijk zijn de detachementen te Kapelsche veer, Dron- gelen en Heusden in de vroege morgen van 14 Mei eveneens teruggetrokken op Sleeuwijk en daarna op Gorinchem. De Duitse troepen, die op 12 Mei waren verkend, behoorden tot de 9e Pantser divisie, waarvan de noordelijke colonne naar en over de Moerdijk oprukte. De troepen, waarmede het gevecht op 13 Mei werd gevoerd, behoorden tot de Leibstandarte Adolf Hitler, die op 10 Mei was ingezet bij Deventer en Zwolle, doch daarna over Kleef, Gennep en de Langstraat werd aangetrokken en werd ingezet tegen Rotterdam. 619

NIMH | 1955 | | pagina 645