C.-3-2 R.H. had op 13 Mei te ongeveer 15.30 opdracht ontvangen van C.-Vak Sleeuwijk, zijn eskadron te verzamelen te Sleeuwijk en zich gereed te houden voor afmars. Te 17.30 ontving hij echter bevel, de beide pelotons weder uit te zenden. De beide pelotons vertrokken weder naar hun opstellingen, hetgeen echter lang geduurd heeft, want C.-2e Peloton meldt in zijn verslag, dat hij vóór hij af marcheerde vernam, dat de brug bij Keizersveer was opgeblazen, hetgeen aan leiding was, bij de Vak C. te gaan vragen, of de opdracht gehandhaafd bleef. Op weg naar Nieuwendijk ontmoette hij de uit Keizersveer terugtrekkende troepen en vernam hij, dat de brug was gesprongen en het detachement op Sleeuwijk terugtrok. De pelotonscommandant telefoneerde nu met de Vak C. en ontving opdracht, patrouilles uit te zenden, teneinde te doen vaststellen, of de vijand pogingen in het werk stelde, om de Bergsche Maas te overschrijden. Hij vestigde nu zijn cp. in Almkerk, deed de toegangswegen afsluiten en zond een groep uit naar Keizersveer en een naar Kapelsche veer en Drongelen. De eerste patrouillecommandant berichtte na korte tijd, dat hij aan de overzijde van de Bergsche Maas bedrijvigheid waarnam, gehamer hoorde en een schijnwerper bij die werkzaamheden zag 1). Deze berichten werden naar Sleeuwijk doorge geven. De andere patrouillecommandant berichtte uit Dussen, dat zich bij Kapelsche veer en Drongelen nog Nederlandse troepen bevonden 2), die niet wisten, dat het detachement Keizersveer reeds vertrokken was. De pelotonscommandant deed de beide patrouilles verzamelen te Dussen en begaf zich ook zelf daarheen, teneinde persoonlijk bij Keizersveer te gaan ver kennen, of daar overgangspogingen werden gedaan. Aan de overkant bleek echter alles rustig. De luitenant hoorde op 14 Mei te 2.00 in de verte bij Geertruidenberg reveille blazen. Toen ook bij het licht worden niets bijzonders gebeurde, keerde hij met de patrouilles terug naar Almkerk met het plan, opnieuw patrouilles uit te zenden, doch te Almkerk bleek zijn peloton te zijn verdwenen. Na telefonisch contact met C.-Vak Sleeuwijk te hebben opgenomen, bleek het peloton op bevel van de Vak C. te 23.00 naar Sleeuwijk te zijn teruggekeerd, evenals het peloton te Giessen. Wij zullen thans nagaan, wat er in Vak Sleeuwijk in de loop van 13 Mei verder was gebeurd. Omstreeks het middaguur was er een bericht van de wacht aan de Spieringsluis binnengekomen, dat twee van 3-1-2 R.W. gevluchte wielrijders bij de Kop van 't Land waren overgekomen en hadden medegedeeld, dat hun compagnie zich had overgegeven, dat acht Duitse vechtwagens uit Dordrecht op weg waren naar de Kop van 't Land en dat zij verwachtten, dat deze zouden oversteken. Op dit be richt werd de pont bij de Kop van 't Land naar de eigen zijde gehaald, de asperge- 620 0 Vermoedelijk was dit brugslag of versterking van bruggen bij Geertruidenberg. 2) Dit waren de detachementen, die door de C. van het dekkingsdetachement Keizersveer daarheen waren gezonden.

NIMH | 1955 | | pagina 646