Ten n. van de merwede C.-Groep Merwede ontving op 13 Mei te 3.45 de mededeling van gegevens van de C.V., waaruit bleek, dat het grootste deel van Noord-Brabant en Gelderland in het bezit was van de Duitsers, doch dat de toestand te Rotterdam en Dordrecht gunstig was en dat de Moerdijkbrug in eigen hand was 1). Te 5.00 werd bij Giesendam een vliegtuig neergeschoten en een patrouille werd daarheen uitgezonden. Te 8.43 had een vliegeraanval plaats op het fort bij Vuren en op een tussen Loevestein en Gorinchem in de Waal liggende schipbrug-afdeling. Te 8.00 was een kapitein van St.-Groep Merwede uitgezonden om verband op te nemen met C.-Lt.Div., die zich te Dordrecht zou bevinden. Deze kapitein was over Molenaarsgraaf, Bleskensgraaf, Oud Alblas naar Papendrecht gereden en had vernomen, dat C.-Lt.Div. weder naar Bleskensgraaf was vertrokken. Na veel zoeken vond hij hem in Molenaarsgraaf en vernam, dat de aanval van de Lt.Div. op het eiland van Dordrecht was mislukt door het ingrijpen van Duitse pantser wagens, die langzaam vorderingen maakten en dat gerekend moest worden met een terugtocht van de divisie op de N. Merwedeoever. 1 R.W. hield stand aan de Noord. In Dordrecht was door burgers op Nederlandse militairen geschoten in het bijzonder op hen, die een rang bekleedden. Daarom hadden de officieren de dis tinctieven van hun kraag verwijderd en de onderofficieren hun chevrons ver wijderd. Te 13.30 verstrekte de kapitein deze gegevens aan C.-Groep Merwede. Intussen was van C.-Oostfront te 9.40 bericht ontvangen, dat vier schipbrug afdelingen door het Merwedekanaal naar de Lek zouden worden verplaatst. Van C.-Vak Sleeuwijk kwam bericht omtrent de verwachte aanval van pantser wagens over de Kop van 't Land. Uit berichten van C.-Vak Arkel bleek, dat aan de Waal op de rechtervleugel van V Div. een detachement van 11-36 R.I. was ingezet bij Herwijnen, dat het Waalvak tot ten W. van Vuren bestreek en dus vuurverband vormde met Groep Arkel. Het kantonnementscommando te Gorinchem was overgegeven aan C.-II-29 R.I., die de te Gorinchem samengestroomde troepen ordende. C.-Groep Merwede achtte het nodig, alle naar het W. lopende wegen te doen afslui ten en III L.K. te doen dekken, door de troepen van Groep Merwede front west te doen maken. Hij verzocht aan de C.V. toestemming, om de troepen van Groep Merwede front-west te doen maken en gaf te 14.35 aan zijn ondercommandanten bevel, zich gereed te maken voor verplaatsing en deed vervolgens te 16.00 een ver kenningsbevel uitgaan voor stellingname front-west in de lijn Nieuwpoort- Goudriaan-Slingeland-Giessen-Nieuwkerk-Neder Hardinxveld, waarbij ook de artillerie zou worden verplaatst. 622 1) De door de C.V. uitgegeven mededelingen van gegevens zijn niet meer beschikbaar. Het zal hier wel gaan om een vertraagde mededeling van de vorige dag, die ook toen onjuist was.

NIMH | 1955 | | pagina 648