Als uitvloeisel hiervan werd ook de reeds vermelde opdracht aan 24 Afd. A. ge geven om front naar Giessendam te maken. De Chef van de Staf van de Lt.Div. bezocht de Groeps-C. en deelde mede, dat een terugtocht van de Lt.Div. in de nacht van 13 op 14 Mei zo goed als zeker was en dat de Lt.Div. met een R.W. op de N. oever van de Merwede zou stelling nemen. De treinen zouden worden teruggezonden, waarop de Groeps-C. ver zocht, dit te doen plaats hebben over Bazeldijk (ten Z. van Meerkerk). De mogelijkheid, dat de divisie nog verder zou worden teruggeslagen, werd niet uitgesloten geacht. C.-Groep Merwede verzocht aan de C.V., hem troepen van Brig. B ter be schikking te stellen om stelling te nemen in de reeds genoemde lijn 1). De C.V. kon geen troepen van Brig. B zenden, stond niet toe, dat de Groep Merwede front-west maakte, deelde mede, dat III L.K. op de terugtocht was en dat voor beveiliging naar het W. aan C.-III L.K. twee bataljons infanterie en een Afdeling artillerie moesten worden gevraagd. Hierop werden te 17.00 de ver kenningsbevelen ingetrokken, aan de ondercommandanten bevolen, de oor spronkelijke opstellingen te doen innemen en stand te houden. Op het desbetreffend verzoek aan C.-III L.K. antwoordde deze, dat de terug tocht van III L.K. in volle gang was en dat C.-Groep Merwede machtiging had, de eerste twee bataljons en Afd. art. die aankwamen, aan te houden en in te zetten. Te Meerkerk en omgeving geraakten de wegen langzamerhand vol militaire autocolonnes, zowel van III L.K. als van Lt.Div. In verband daarmede betrok de Groeps-C. een nieuwe cp. bij kp. 20 aan de kunstweg Meerkerk-Lexmond. C.-25 R.I. kreeg opdracht, van de aankomende troepen een bataljon te zenden naar Goudriaan en een naar Arkel en een Afd. art. naar Arkel, waarvan de Cn. onmiddellijk moesten worden doorgezonden naar Meerkerk voor het ontvangen van bevelen. C.-II-29 R.I. te Gorinchem ontving opdracht, stelling te nemen in het rayon Giessen Oudekerk-Giessendam-Boven Hardinxveld-Giessen Oudekerk. Te 18.00 kwam bericht van C.-Vak Leerdam, dat 1-26 R.I. op Goudriaan zou worden gedirigeerd en dat de B.C. zich zou melden. Toen deze daarna verscheen, ontving hij opdracht, stelling te nemen in de lijn Groot Ammers-Ottoland met cp. te Goudriaan. Te 20.00 werd bericht, dat C.-V Div. zich te Arkel bevond, 13 R.I. met II-3 R.A. in Heukelum en Asperen, terwijl 17 R.I. in Leerdam was aangekomen. II-3 R.A. werd aangewezen, om in stelling te komen bij Schelluinen, tot steun van de daar ingezette troepen onder C.-29 R.I. 1-III-43 R.I. met de sectie van 111-23 R.I., die te Meerkerk waren, werden geplaatst te Noordeloos met detachementen op de rechter en de linkervleugel, ter wijl een detachement van een sergeant en 22 man werd geplaatst op de Lekdijk bij Tienhoven. Geleidelijk begon III L.K. in de Groep Merwede aan te komen. 623 De Groep C. wist niet, dat Brig. B geheel was ingezet op de Grebbeberg.

NIMH | 1955 | | pagina 649